Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WTCC: Dominacja Hondy w kwalifikacjach w Marrakeszu
WTCC: Dominacja Hondy w kwalifikacjach w Marrakeszu

2016-05-07 - G. Filiks     Tagi: Honda, WTCC, Honda Civic, Huff, Maroko, Marrakesz
Robert Huff i Honda odnieśli wielkie zwycięstwo w zaciętych kwalifikacjach Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych (WTCC) na przebudowanym torze w Marrakeszu.

Japoński koncern wystawiając samochody pozbawione 30 kilogramów balastu w porównaniu do poprzedniej eliminacji sezonu, zajął trzy pierwsze miejsca. Huff zdobył swoje pierwsze pole position od 2012 roku, czyli sezonu, w którym zdobył tytuł. Brytyjczyk w Q3 uzyskał czas 1:21,743 i pokonał o zaledwie 0,036 sekundy Norberta Michelisza. Trzeci Tiago Monteiro stracił do niego 0,119 sekundy.

Urzędujący czempion Jose Maria Lopez musiał zadowolić się czwartym miejscem. Citroen C-Elysee jest cięższy w Maroku od Hond Civic o 40 kilogramów. Mimo tego Argentyńczyk był szybszy w pierwszym sektorze niż Huff o 0,125 sekundy, ale ostatecznie ustanowił rezultat gorszy o 0,281 sekundy.

Do finałowej części rywalizacji dostał się jeszcze Nicky Catsburg - Łady Vesta również odciążono, o 20 kilogramów.

Na Q2 występ zakończył m. in. drugi kierowca Citroena - Yvan Muller. Sklasyfikowanemu na 6. miejscu Francuzowi zabrakło do awansu 0,009 sekundy. Przegrał o tyle z Catsburgiem.
Siódmy był Tom Coronel, najszybszy z zawodników dosiądających Chevroleta RML Cruze, wystawianego wyłącznie przez prywatne zespoły.

Ósma pozycja przypadła Thedowi Bjorkowi z Volvo, dziewiąta kolejnemu kierowcy Łady - Hugo Valente, a dziesiąta Jamesowi Thompsonowi. Rodak Huffa startujący w zastępstwie za Rene Munnicha dzięki temu ruszy z czoła stawki w otwierającym wyścigu.Jadący przed własną publicznością Mehdi Bennani niespodziewanie odpadł w Q1, zajmując dopiero 14. lokatę.

Reprezentant ekipy Sebastiena Loeba był lepszy tylko od dwóch zawodników, ponieważ nie wystąpił Ferenc Ficza. Młodemu Węgrowi naprawiano wspomaganie kierownicy w Hondzie.