Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WTCC: Michelisz daje Hondzie domowe pole position na Motegi
WTCC: Michelisz daje Hondzie domowe pole position na Motegi

2015-09-12 - G. Filiks     Tagi: Honda, WTCC, Motegi, Michelisz, Wyniki, Kwalifikacje
Honda pokonała dominującego Citroena w kwalifikacjach WTCC na domowym torze Twin Ring Motegi, za sprawą kierowcy prywatnego zespołu Norberta Michelisza.

Węgier wystawiany przez rodzimy team Zengo Motorsport wyjechał w finałowej części czasówki jako ostatni i sensacyjnie zepchnął z pierwszego miejsca mistrza świata oraz lidera klasyfikacji generalnej Jose Marię Lopeza, notując czas 1:55,596. As Citroena był gorszy o 0,080 sekundy. W drugiej linii do pierwszego wyścigu ustawią się Sebastien Loeb i niespodziewanie zawodnik jego prywatnego zespołu Mehdi Bennani.

Do Q3 wszedł jeszcze Ma Qing Hua, nie udało się to natomiast m. in. ostatniemu kierowcy Citroena - Yvanowi Mullerowi, czy Gabriele Tarquiniemu z fabrycznej stajni Hondy, który dyktował tempo na czwartkowych testach oraz obu piątkowych treningach. Tarquini zajął 6. miejsce po tym, jak Honda zaryzykowała i wypuściła go w Q2 tylko na jedno okrążenie. Włochowi zabrakło do awansu 0,147 sekundy.

Drugi kierowca fabrycznego zespołu Hondy - Tiago Monteiro zostanie cofnięty na starcie na koniec stawki za wymianę silnika. Portugalczyk próbował więc uplasować się na 10. lokacie, by mieć pole position do drugich zawodów, ale pojechał za szybko (mimo zwalniania nawet na prostej) i przypadła mu 8. pozycja.
Za to udało się zdobyć 10. miejsce będącemu w identycznej sytuacji Nicky'emu Catsburgowi z Łady. Jednak Holender już po zakończeniu zmagań awansował na 9. pozycję wobec kary dla Toma Chiltona za przekroczenie granic toru.

Ostatecznie na pole position przed drugim wyścigiem wjedzie Hugo Valente.

Nowy kierowca Łady - Nicolas Lapierre debiutując w WTCC został sklasyfikowany na 11. pozycji i pokonał drugiego kolegę z teamu Roberta Huffa. Były czempion odpadł w Q1, zajmując 13. lokatę.Tom Coronel, który jest związany z Japonią i odniósł więcej zwycięstw w tym kraju niż jakikolwiek inny kierowca WTCC, był dopiero 15. na 17 zawodników.