Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WTCC: Muller pewnie zdobywa pole position na Hungaroringu
WTCC: Muller pewnie zdobywa pole position na Hungaroringu

2013-05-04 - G. Filiks     Tagi: Hungaroring, Wyniki, WTCC, Muller, Kwalifikacje
Yvan Muller wywalczył swoje 16. pole position w karierze kierowcy WTCC, zwyciężając kwalifikacje na torze Hungaroring.

Zaraz po rozpoczęciu finałowego segmentu zmagań doświadczony Francuz wykręcił Chevroletem Cruze zespołu RML czas 1:53.426 i przez resztę sesji tylko patrzył, jak rywale bez sukcesu próbują zbliżyć się do tego wyniku. Lider klasyfikacji generalnej odskoczył konkurentom na prawie 0.4 sekundy, a także o przeszło jedną sekundę pobił rezultat, jaki dał mu tutaj pole position rok temu. Dystans między Mullerem a resztą stawki byłby jeszcze większy, gdyby nie natarcie w końcówce faworyta lokalnej publiczności Norberta Michelisza. Hondą Civic węgierski kierowca rzutem na taśmę wywalczył 2. pole startowe.

Michelisz wypchnął z pierwszego rzędu Gabriele Tarquiniego, fabrycznego zawodnika Hondy. Włoch ustawi się jutro w drugiej linii, obok zespołowego partnera Tiago Monteiro. Tom Coronel, który zeszłego tygodnia wygrał drugi wyścig na Slovakia Ringu, zajął 5. pozycję. Szósty był Tom Chilton, wolniejszy w drugim Chevrolecie stajni RML od Mullera o 0.755 sekundy.

Batalię o siódme miejsce wygrał James Nash za sterami Chevroleta ekipy Bamboo. Pokonał panującego mistrza Roberta Huffa w Seacie teamu Munnich, Mehdi Bennaniego w BMW zespołu Proteam, oraz partnera MacDowalla, który drugie jutrzejsze zawody, do jakich dzisiejsza czołowa dziesiątka według zasad ruszy w odwróconej kolejności, rozpocznie z pole position.
Bennani pod koniec Q1 przeżywał spore emocje, ponieważ wielu kierowców próbowało odebrać mu ostatnią pozycję premiowaną awansem do Q2, a Marokańczyk mógł tylko przyglądać się wszystkiemu z alei serwisowej.

Najbliżej zabrania Mehdiemu dwunastej lokaty był Pepe Oriola. Hiszpan stracił do niego zaledwie 0.073 sekundy i zajął 13. miejsce. James Thompson tuż przed wywieszeniem flagi w szachownicę rozpoczął naprawdę szybkie okrążenie, ale przewagę po pierwszym sektorze roztrwonił na reszcie pętli Hungaroringu. Reprezentant fabrycznego teamu Łady ostatecznie zdobył 16. pozycję.