Motorsport  »  Aktualności  »  Weekend w motorsporcie: Dyskwalifikacja Toyot w WEC
Długodystansowe Mistrzostwa Świata
Minionego weekendu relacjonowaliśmy dla Was rundę WRC w Niemczech. Co jeszcze działo się w sportach motorowych? Do akcji ruszyły też między innymi Długodystansowe Mistrzostwa Świata (WEC).

Sześciogodzinny wyścig na torze Silverstone jak poprzednie eliminacje sezonu 2017/2018 stały pod znakiem dominacji prototypów Toyoty w najwyższej kategorii LMP1.

WEC - skrót wyścigu na Silverstone

Wygrali ponownie Fernando Alonso, Sebastien Buemi i Kazuki Nakajima. Jednak po zawodach wykluczono z wyników oba samochody japońskiego koncernu. Powodem było naruszenie regulaminu technicznego. Konkretnie, deski wzdłuż podłóg aut nie spełniały wymogów testu na odkształcenie.

Toyota twierdzi, że to efekt uszkodzeń spowodowanych przez krawężniki Silverstone - i zastanawia się, czy składać odwołanie.

Nowymi zwycięzcami zostali Thomas Laurent, Mathias Beche oraz Gustavo Menezes startujący prywatnym Rebellionem. W kategorii LMP2 dzielił i rządził zespół Jackie Chan DC Racing wystawiający dwa prototypy Oreca 07. Najlepsi byli Ho-Pin Tung, Stephane Richelmi oraz Gabriel Aubry.

W GTE Pro wygrało po raz pierwszy w sezonie Ferrari 488 GTE Evo. Alessandro Pier Guidi i James Calado odnieśli pewny triumf dla włoskiej marki.
W GTE Am zwyciężyło Porsche 911 RSR prowadzone przez Christiana Rieda, Matta Campbella i Juliena Andlauera.

Dominacja Rossiego i ciężki wypadek Wickensa w IndyCar

Za Oceanem ścigała się seria IndyCar, rozgrywając zawody na torze Pocono Raceway.

Rywalizację zdominował Alexander Rossi. Kierowca zespołu Andretti Autosport prowadził niemal przez cały dystans liczącego 500 mil wyścigu.Więcej mówi się jednak o przerażającym wypadku Roberta Wickensa na 7. z 200 okrążeń. Kanadyjczyk zderzył się z Ryanem Hunter-Reayem i rozbił na bandzie w dramatyczny sposób.

IndyCar - wypadek Roberta Wickensa na torze Pocono Raceway

Zdarzenie przerwało zmagania na ponad dwie godziny. Wickensa przetransportowano drogą powietrzną do szpitala, gdzie okazało się, że ma szereg obrażeń. Połamał obie nogi i prawą rękę, a także doznał urazu kręgosłupa oraz stłuczenia płuca.Wracając do Rossiego, na trzy wyścigi przed końcem sezonu drugi w klasyfikacji generalnej Amerykanin zmniejszył do 29 punktów swoją stratę do liderującego Scotta Dixona, który zajął wczoraj trzecie miejsce.

Kolejna wygrana Schumachera w Europejskiej Formule 3

Mick Schumacher odniósł drugie w karierze zwycięstwo w Europejskiej Formule 3.

Syn byłego siedmiokrotnego mistrza świata Formuły 1 Michaela Schumachera triumfował w drugiej eliminacji z rzędu, wygrywając drugi wyścig na Silverstone. Niemiec kontrolował zawody.19-latek zdobył punkty również za 5. miejsce w trzecim wyścigu, natomiast pierwszego nie ukończył, łapiąc kapcia.

W tabeli łącznej sezonu młody Schumacher plasuje się na 7. pozycji, ale dzieli go tylko 9 oczek od czwartego Enaama Ahmeda.

Do liderującego Dana Ticktuma (junior Red Bulla) brakuje mu 54 punktów.

Hampel traci prowadzenie w mistrzostwach Europy w jeździe na żużlu

Jarosław Hampel już nie jest liderem indywidualnych mistrzostw Europy w jeździe na żużlu (SEC).

Polak nie wszedł do finału turnieju w łotewskim Daugavpils i stracił prowadzenie na rzecz triumfującego Leona Madsena.Przed ostatnimi zawodami sezonu, które odbędą się 15 września w Chorzowie, Duńczyk wyprzedza naszego rodaka o 4 punkty.

Tylko jedno oczko więcej traci do pierwszego miejsca Brytyjczyk Robert Lambert.

Deane znowu najlepszy w Drift Masters European Championship

James Deane odniósł kolejne zwycięstwo w Drift Masters European Championship - polskiej lidze driftingowej o europejskiej randze.

Przewodzący klasyfikacji generalnej Irlandczyk, który jest także mistrzem i liderem punktacji w amerykańskiej Formule Drift, wygrał tym razem na Motoarenie w Toruniu. W finale kierowca Nissana pokonał Pawła Trelę, który wpadł swoim Oplem GT na bandę.Czwarte miejsce zajął driftingowy mistrz Polski - Kuba Przygoński (Toyota GT86).

Nowy lider GSMP

Michał Ratajczyk został nowym liderem Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

Kierowca Mitsubishi Lancera Evo IX wygrał dwa razy w w Grand Prix Sopot - Gdynia i odebrał pierwsze miejsce w klasyfikacji sezonu urzędującemu mistrzowi Waldemarowi Kluzie (Skoda Fabia S2000).

Jest między nimi jednak tylko jeden punkt różnicy.