Motorsport  »  Aktualności  »  Starty Polaków w weekend: Hampel traci prowadzenie w mistrzostwach Europy na żużlu
Jarosław Hampel

Mininego weekendu Kajetan Kajetanowicz i Łukasz Pieniążek zajęli pozycje 5-6 na mecie rundy WRC 2 w Niemczech. Jak radzili sobie inni Polacy na arenie międzynarodowej w sportach motorowych? Jarosław Hampel niestety stracił prowadzenie w mistrzostwach Europy na żużlu.

Nasz rodak zaliczył słabszy występ na turnieju w łotewskim Daugavpils i oddał pierwsze miejsce triumfującemu Duńczykowi. Leonowi Madsenowi. Hampel nie wystąpił w finale zawodów, odpadając w biegu barażowym. Ostatecznie zajął 6. miejsce.

Dopiero 15. był Krzysztof Kasprzak, a Piotr Pawlicki w ogóle nie wystąpił.

Przed ostatnimi zawodami sezonu, które odbędą się 15 września w Chorzowie, Madsen wyprzedza o 4 punkty Hampela, który jednocześnie ma tylko 1 oczko przewagi nad Brytyjczykiem Robertem Lambertem.

Wygrana polskiego Maserati w GT4 Central European Cup

Powiodło się za to Łukaszowi Kręskiemu i Maciejowi Marcinkiewiczowi startującym Maserati GranTurismo MC GT4 w pucharze GT4 Central European Cup. Polska załoga sensacyjnie wygrała pierwszy wyścig na torze Slovakia Ring, pokonując jako reprezentanci klasy AM rywali z mocniejszej Pro-Am. W drugich zawodach świetny duet znów prowadził, ale ostatecznie zajął 2. miejsce, ustępując kierowcom KTM X-Bow GT4.

Warto wspomnieć jeszcze o wynikach innych Polaków. Piotr i Antoni Chodzeniowie (Maserati GranTurismo MC GT4) dwukrotnie zajęli 4. miejsce w Pro-Am (ogólnie uplasowali się na pozycjach 5. i 9.), zaś debiutant Adam Galas (KTM X-Bow GT4) był 4. i 3. w AM (ogólnie wywalczył pozycje 9. i 6.).
Śmiechowski piąty w ELMS

Jakub Śmiechowski wspólnie z Martinem Hippe zajął 5. miejsce w kategorii LMP3 podczas czterogodzinnego wyścigu European Le Mans Series na torze Silverstone.

Ogólnie polsko-niemiecka załoga Ligiera JS P3 wystawianego przez zespół Inter Europol Competition została sklasyfikowana na 17. lokacie. Przejechała 116 okrążeń, o jedno mniej niż zwycięzcy w LMP3.Śmiechowsi i Hippe plasują się na 5. pozycji także w klasyfikacji generalnej sezonu.

Urbaniak na podium w Renault Clio Cup Central Europe

Karol Urbaniak stanął na podium po drugim wyścigu Renault Clio Cup Central Europe na holenderskim torze Zandvoort.

Były dwukrotny mistrz Kia Lotos Race (teraz Kia Platinum Cup) prowadził, ale ostatecznie zajął 3. miejsce.W pierwszych zawodach Urbaniak początkowo jechał jako drugi, lecz później spadł na trzecią pozycję, następnie został obrócony i wypadł z czołowej dziesiątki.

Przypomnijmy, że w środkowoeuropejskim pucharze Renault Clio rywalizuje wielu Polaków. W sobotę najlepszym zawodnikiem znad Wisły okazał się Albert Legutko, któremu przypadła 5. lokata.

W tabeli łącznej sezonu Urbaniak dalej jest czwarty. W pierwszej dziesiątce znajdują się jeszcze Adam Rzepecki (9. miejsce) oraz Tomasz Magdziarz (10. miejsce).

Waliłko znów lepszy od Lukasa w Porsche Carrera Cup Deutschland

Na Zandvoort rozegrano także wyścigi pucharu Porsche Carrera Cup Deutschland, w którym startują Robert Lukas i Igor Waliłko.

Dużo mniej doświadczony Waliłko znowu okazał się lepszy od starszego kolegi. Zajął 6. miejsce w kwalifikacjach i 7. w obu zawodach.Lukas natomiast był 12. w czasówce, 10. w pierwszym wyścigu i 9. w drugim.

Pierwsze zawody skrócił karambol.

W tabeli łącznej sezonu Lukas wciąż jest przed Waliłką. Polacy plasują się na pozycjach 7-8.

Łaszkiewicz dwukrotnie ósmy w Skoda Octavia Cup

Na Slovakia Ringu pokazał się jeszcze Maciej Łaszkiewicz, rywalizujący w Skoda Octavia Cup.W obu wyścigach weekendu zajął 8. miejsce.

W klasyfikacji generalnej sezonu jest 9.