Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: GP Finlandii dla Pedersena, podium bez Polaków

Żużel: GP Finlandii dla Pedersena, podium bez Polaków

2015-05-16 - G. Filiks     Tagi: Żużel, Pedersen, Wyniki, SGP, Grand Prix, Finlandia
Nicki Pedersen wygrał pozbawione emocji Grand Prix Finlandii, drugą tegoroczną eliminację Indywidualnych Mistrzostw Świata w jeździe na żużlu.

Po kompromitującej inauguracji sezonu 2015 na Stadionie Narodowym w Warszawie, cykl Grand Prix nie rozkręcił się w Tampere. Mimo, że miejscowy tor był w lepszym stanie, jak rok temu losy większości biegów decydowały się jedynie na starcie i pierwszym łuku.

Fazę zasadniczą przebrnęło dwóch Polaków - wicemistrz świata Krzysztof Kasprzak, który zgromadził 10 punktów, oraz mający jedno oczko mniej Jarosław Hampel.

Zawiódł Maciej Janowski, gromadząc zaledwie 2 punkty. "Magic" może stracił trzy oczka, gdy zdefektował mu motocykl w 17. wyścigu na trzecim okrążeniu, ale wygrywając tamtą gonitwę i tak bynajmniej nie awansowałby dalej.

Po 20 biegach najlepszy był Tai Woffinden, z 12 punktami na koncie.

Mistrz świata sprzed dwóch lat następnie wygrał pierwszy półfinał. Razem z Brytyjczykiem awans uzyskał Andreas Jonsson. Odpadli Jason Doyle oraz zupełnie nie liczący się Greg Hancock.

Drugi półfinał był pojedynkiem polsko-duńskim. Do rywalizacji stanęli Kasprzak, Hampel, Pedersen i Michael Jepsen Jensen.
Hampel uległ Pedersenowi, ale awansował z drugiego miejsca, natomiast Kasprzak niestety finiszował ostatni.

W finale, Hampel zablokowany przez Woffindena na przeciwległej prostej, powtórzył wynik "Kaspera" z półfinału. Tym samym na podium zawodów nie mieliśmy żadnego naszego reprezentanta.

Najlepszy Pedersen zwyciężył finał bezapelacyjnie. Woffinden drugi raz z rzędu zajął drugą pozycję w Finlandii, trzeci dojechał Jonsson.

Matej Zagar, który wygrał GP Finlandii w poprzednim sezonie i miesiąc temu został ogłoszony triumfatorem wspomnianego na początku GP Polski, nie przeszedł fazy zasadniczej. Słoweniec wygrał swoje ostatnie dwa biegi, ale obudził się za późno.

Z kolei Tomas H. Jonasson wycofał się z rywalizacji po upadku w wyścigu nr 12. Szwed nabawił się urazu kolana.

Po GP Finlandii, fotel lidera klasyfikacji generalnej sezonu przejął Woffinden. Mimo porażki z Pedersenem w finale, zgromadził w Tampere jeden punkt więcej niż były 3-krotny mistrz świata i wyprzedza go o 3 oczka. Trzeci jest Hampel, ze stratą 4 punktów do "Woffy'ego".

Kasprzak plasuje się na 9. pozycji, Janowski na odległej 15.

Kolejny turniej już za tydzień w Pradze.