Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: GP Wielkiej Brytanii dla Iversena, fatalni Polacy

Żużel: GP Wielkiej Brytanii dla Iversena, fatalni Polacy

2015-07-04 - G. Filiks     Tagi: Żużel, Wyniki, Grand Prix, Wielka Brytania, Cardiff, Iversen
Niels Kristian Iversen odniósł czwarte w karierze zwycięstwo w indywidualnych mistrzostwach świata w jeździe na żużlu, wygrywając GP Wielkiej Brytanii, podczas którego żaden Polak nie przebrnął fazy zasadniczej.

Przy dopingu około 40 tysięcy kibiców na torze w Cardiff, Iversen pokonał w walce o wygraną Chrisa Holdera, wyprzedzając dwukrotnego triumfatora tych zawodów na drugim okrążeniu finałowego biegu.

Duńczyk awansował z 9. na 4. miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu. Zaś Holder z 13. na 6. Mistrz świata sprzed trzech lat mimo porażki w decydującym starciu, wciąż wywiózł najwięcej punktów z Wysp - 18.

Na najniższym stopniu podium stanął rezerwowy Peter Kildemand, startujący za Jarosława Hampela.Z niczym został w finale jadący przed własną publicznością lider tabeli łącznej Tai Woffinden. Jednak czempion globu sprzed dwóch lat umocnił się na prowadzeniu w generalce, powiększając przewagę nad drugim Nickim Pedersenem z 6 do 12 oczek.
Pedersen odpadł w pierwszym półfinale, wyprzedzony przez Iversena. W drugim wielkim przegranym był obrońca tytułu Greg Hancock, którego przeszedł Kildemand.

Dwóch Polaków uczestniczących w zmaganiach - Krzysztof Kasprzak oraz Maciej Janowski, uplasowali się dopiero na pozycjach 13. i 15. Obaj wygrali po jednym wyścigu. Kasprzak w pozostałych zdobył jeszcze tylko jeden punkt, a Janowski żadnego.

Janowski tym samym wypadł z czołowej dziesiątki w tabeli sezonu. Jest teraz jedenasty, dwie lokaty przed Kasprzakiem.

Turniej zakończył się jeszcze gorzej dla Troya Batchelora. Australijczyk upadł w 16. biegu i opuścił tor w karetce, uskarżając się na ból w prawej łopatce.