Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: Pedersen zwycięzcą GP Polski w Toruniu, Janowski na podium, Woffinden mistrzem świata

2015-10-03 - .      Tagi: Motoarena, Woffinden, Toruń, Grand Prix, SGP, Janowski, Pedersen, Żużel, Polska
Tai Woffinden zdobył tegoroczny tytuł indywidualnego mistrza świata w jeździe na żużlu podczas widowiskowej przedostatniej rundy sezonu cyklu Grand Prix rozegranej w Toruniu, która zakończyła się triumfem Nickiego Pedersena i podium Macieja Janowskiego.

Na MotoArenie kibice oglądali wyjątkowo emocjonujące GP Polski - w wielu biegach zawodnicy walczyli przez cały dystans i niejednokrotnie wymieniali się pozycjami.

W tak zaciętej rywalizacji Pedersen brylował wraz z Jasonem Doyle. Duńczyk i Australijczyk zdobyli odpowiednio 19 oraz 18 punktów.

Właśnie między nimi rozegrała się walka o zwycięstwo w finale. Pedersen lepiej wystartował, ale Doyle atakował lidera. Jednak nie dał rady wyprzedzić „Powera", który wygrał w SGP już trzeci raz tego roku.

Doyle'a na chwilę wyprzedził Janowski, lecz nie zdołał utrzymać się przed rywalem. Tak czy inaczej, Polak ma duże powody do zadowolenia - wywalczył najniższy stopień podium przed własną publicznością i jest już prawie pewny miejsca w czołowej ósemce klasyfikacji generalnej gwarantującego udział w kolejnym sezonie.
Plasujący się na 7. miejscu „Magic" odskoczył na 16 punktów dziewiątemu Peterowi Kildemandowi.

Najsłabiej w finale pojechał rodak Pedersena - Niels Kristian Iversen.

Największym zwycięzcą dzisiejszego wieczoru jest jednak nie Pedersen, ani Janowski, a Woffinden i to mimo mizernego występu.

Brytyjczyk nie wyszedł z fazy zasadniczej, jednak jego główny rywal - mistrz sprzed roku Greg Hancock zakończył rywalizację z taką samą liczbą punktów. Amerykanin wystąpił w pierwszym półfinale dzięki wygraniu wcześniej dwóch biegów (Woffinden minął metę pierwszy tylko raz), ale zajął w nim ostatnią pozycję.

Utrzymanie 25-punktowej przewagi nad Hancockiem przed finałową eliminacją w australijskim Melbourne dało Woffindenowi drugi w karierze tytuł.

Hancock nie tylko stracił mistrzostwo. Mało brakuje, by nie został nawet wicemistrzem - Pedersen zbliżył się do niego na 2 oczka.

„Herbie" odpadł w półfinale numer 1 razem z Chrisem Holderem, wyeliminowany przez Doyle'a i Janowskiego. W drugim półfinale Pedersen i Iversen rozprawili się z rodakiem Kildemandem oraz Andreasem Jonssonem.

Poza Janowskim, do zmagań przystąpiło jeszcze dwóch Polaków - Krzysztof Kasprzak oraz Piotr Pawlicki, który zastąpił kontuzjowanego Pawła Przedpełskiego.

Będący bez formy Kasprzak zajął ostatnie miejsce, zdobywając zaledwie 1 punkt, ale Pawlicki szykujący się do regularnych startów w cyklu Grand Prix w przyszłym roku, zakończył fazę zasadniczą mając na koncie tylko jedno oczko mniej niż Janowski, Iversen, Hancock i Woffinden.

Dodajmy, że podczas turnieju w Toruniu wszyscy żużlowcy pojechali w replikach kombinezonu Darcy'ego Warda, który złamał kręgosłup w koszmarnym wypadku kilka tygodni temu. Kevlary trafią teraz na aukcje, a dochód z nich na leczenie Australijczyka.