Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: Pierwsza wygrana Doyle'a w cyklu GP, finał w Czechach bez Polaków

Żużel: Pierwsza wygrana Doyle'a w cyklu GP, finał w Czechach bez Polaków

2016-06-26 - G. Filiks     Tagi: Żużel, Czechy, Grand Prix, Zmarzlik, Doyle
Jason Doyle odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w indywidualnych mistrzostwach świata w jeździe na żużlu, wygrywając wczoraj GP Czech w Pradze.

Australijczyk najlepszy też w półfinale, w finale krótko po starcie zabrał pierwsze miejsce Gregowi Hancockowi. Pokonany Amerykanin i tak ma powody do radości, ponieważ zajmując 2. pozycję przejął fotel lidera klasyfikacji generalnej sezonu od broniącego tytułu Taia Woffindena.

Podium uzupełnił niespodziewanie outsider cyklu Chris Harris. W decydującym biegu wykorzystał błąd na dystansie Nielsa Kristiana Iversena.

W finale niestety zabrakło Polaków. Najlepszy z naszych okazał się Bartosz Zmarzlik. Jako jedyny przebrnął fazę zasadniczą, ale został wyeliminowany w drugim półfinale. Najpierw upadł przez Woffindena, a w powtórce musiał uznać wyższość Doyle'a oraz Harrisa. Próbował wyprzedzić Brytyjczyka, lecz nie dał rady tego zrobić.

Zmarzlik został sklasyfikowany na 5. lokacie. Piotr Pawlicki uplasował się na 11. miejscu, zaś Maciej Janowski dopiero na 13.

Triumfator poprzednich zawodów rozpoczynając rywalizację w Czechach miał duże problemy z silnikami. Choć szybko znalazł korzystne ustawienia, wygrał tylko jeden bieg i nie zapunktował aż w trzech gonitwach.
Woffinden w ostatnim biegu fazy zasadniczej został przepuszczony przez kolegę z Betard Sparty Wrocław - Vaclava Milika, ale w półfinale wykluczono go za spowodowanie wspomnianego wcześniej wypadku Zmarzlika.

Czempion teraz traci 8 oczek do Hancocka. Spośród Polaków najwyżej w generalce jest Janowski. Zajmuje 5. miejsce, mając na koncie 15 punktów mniej od lidera. Bezpośrednio za nim plasuje się Zmarzlik. Piotr Pawlicki okupuje dopiero 14. lokatę, wyprzedzając jedynie Harrisa (spośród zawodników startujących regularnie).

Kolejna eliminacja sezonu 9 lipca w brytyjskim Cardiff.