Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: Wygrana Iversena w GP Polski na Motoarenie, dramat Doyle'a, podium Zmarzlika

2016-10-01 - G. Filiks     Tagi: SGP, Grand Prix, Zmarzlik, Toruń, Iversen, Doyle, Żużel
Niels Kristian Iversen niespodziewanie zwyciężył trzecią edycję GP Polski w tegorocznym sezonie indywidualnych mistrzostw świata w jeździe na żużlu, rozegraną na toruńskiej Motoarenie.

Zawody okazały się być wielkim dramatem dla Jasona Doyle'a, który stracił fotel lidera klasyfikacji generalnej i trudno uwierzyć, aby miał jeszcze sięgnąć po tytuł.

Australijczyk nie zdobył dzisiejszego wieczoru ani jednego punktu, wyeliminowany z rywalizacji wypadkiem z rodakiem Chrisem Harrisem w trzecim biegu. Podczas gdy Harris mógł kontynuować rywalizację, Doyle został odwieziony do szpitala z podejrzeniem zwichnięcia barku oraz złamania ręki.

Tym samym pierwsza pozycja w punktacji wróciła do Grega Hancocka, który na jeden turniej przed końcem sezonu wyprzedza Doyle'a o 11 oczek.

Amerykański weteran mógł dziś wygrać. Prowadził w finałowym wyścigu po starcie, ale Iversen wyprzedził go na dystansie.

Do 46-latka następnie dobierał się Bartosz Zmarzlik. Polak jednak pozostał na trzecim miejscu - i zdobył trzecie podium w sezonie.
Jako ostatni finiszował najlepszy po fazie zasadniczej Matej Zagar.

W półfinałach odpadł m. in. Piotr Pawlicki. Przegrał z Hancockiem i Iversenem. "Piter" zajął 7. miejsce w całej imprezie.

Dwie lokaty niżej sklasyfikowano startującego z "dziką kartą" Pawła Przedpełskiego. Żużlowiec miejscowego KS Toruń w trzech pierwszych występach zgromadził 8 punktów, ale potem już nie powiększył swojego dorobku i nie przebrnął fazy zasadniczej.

Na 12. miejscu uplasował się Maciej Janowski. "Magic" zebrał 5 oczek.

Jedno zapisał na swoje konto Kacper Woryna. W akcji oglądano także Oskara Bobera, który nie zapunktował.

W tabeli łącznej czwarty Zmarzlik zbliżył się na dwa punkty do urzędującego mistrza Taia Woffindena. Brytyjczyk po kolejnym słabszym starcie (zajął 10. pozycję) ma już tylko matematyczne szanse pozostać czempionem.

Pawlicki i Janowski utrzymali się w czołowej ósemce, obecność w której na koniec sezonu gwarantuje udział w przyszłorocznej edycji cyklu.