Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: Sajfutdinow triumfatorem trzeciego turnieju mistrzostw Europy, groźny wypadek Golloba

2014-08-09 - G. Filiks     Tagi: Żużel, Gollob, Sajfutdinow, Wyniki, Mistrzostwa Europy, SEC
Emil Sajfutdinow objął pozycję lidera tegorocznej edycji indywidualnych mistrzostw Europy w jeździe na żużlu, wygrywając trzeci, przedostatni turniej cyklu w Danii.

Rosjanin debiutujący na torze w Holsted, pokonał w powtarzanym finale reprezentanta gospodarzy Petera Kildemanda oraz obrońcę tytułu Martina Vaculika ze Słowacji, który był najlepszy po fazie zasadniczej. Obok Vaculika, bezpośredni awans do finału uzyskał jeszcze niespodziewanie Maksim Bogdanow, jednak w nim ambitnie walczący Łotysz upadł na pierwszym zakręcie trzeciego okrążenia.

Na całej linii zawiódł dotychczasowy lider SEC, jak Kildemand występujący przed rodzimą publicznością Nicki Pedersen. Duńczyk, który zwyciężył dwa pierwsze zawody czempionatu i zna owal w Holsted jak własną kieszeń, będąc zdecydowanym faworytem zmagań wygrał tylko jeden bieg i zajął 10. miejsce.

Wypadek Golloba

Niestety zawody zupełnie nie udały się także naszemu Tomaszowi Gollobowi. Polak został sklasyfikowany za Pedersenem, ale przede wszystkim zaliczył groźnie wyglądający upadek w przedostatnim wyścigu fazy zasadniczej. Słynny żużlowiec trącony przez Andrzeja Lebiediewa z Łotwy, zaczął koziołkować po torze i uderzył w bandę. Przytomnego Golloba przetransportowano karetką do parku maszyn. 43-latek już nie wrócił do akcji, szczęśliwie według pierwszych diagnoz lekarskich nie odniósł żadnych poważnych obrażeń.

W zawodach wzięło udział jeszcze dwóch Polaków - Janusz Kołodziej zajął 9. lokatę, Adrian Miedziński był dopiero 13. Rywalizację opuścił Patryk Dudek, zawieszony wobec podejrzenia o stosowanie dopingu, o czym pisaliśmy TUTAJ.
Przed turniejem spadł ulewny deszcz i zmagania wystartowały z półgodzinnym późnieniem.

Ostatni finał SEC zostanie rozegrany 19 września w Częstochowie. W klasyfikacji generalnej mistrzostw, przed decydującymi zawodami Sajfutdinow prowadzi z 3-punktową przewagą nad Kildemandem i 6-punktową nad Vaculikiem oraz Pedersenem. Piąty jest Kołodziej, lecz traci do lidera już 11 oczek.
Żużel - Indywidualne Mistrzostwa Europy (SEC) - sezon 2014 - III Finał (Holsted, Dania) - bieg ostatniej szansy
1. Emil Sajfutdinow - awans
2. Peter Kildemand - awans
3.
Jurica Pavlic
4. Niels Kristian Iversen
Żużel - Indywidualne Mistrzostwa Europy (SEC) - sezon 2014 - III Finał (Holsted, Dania) - finał
1. Emil Sajfutdinow
2. Peter Kildemand
3.
Martin Vaculik
4. Maksim Bogdanow
Żużel - Indywidualne Mistrzostwa Europy (SEC) - sezon 2014 - III Finał (Holsted, Dania) - tabela końcowca