Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: Sajfutdinow wygrał również drugi finał IME. Polacy nie zawojowali Togliatti

2013-08-10 - G. Filiks     Tagi: Rosja, Żużel, Sajfutdinow, Wyniki, Mistrzostwa Europy, SEC, Togliatti
Emil Sajfutdinow zwyciężył przed własną publicznością w rosyjskim Togliatti drugi finał nowych Indywidualnych Mistrzostw Europy w jeździe na żużlu. 23-latek wygrał również pierwsze zawody tego cyklu i przewodzi klasyfikacji generalnej.

Sajfutdinow, który lideruje także tabeli łącznej Indywidualnych Mistrzostw Świata, w finale po pasjonującej walce pokonał Nickiego Pedersena. Podium uzupełnił Grigorij Łaguta, inny reprezentant gospodarzy. Najgorzej spisał się Tai Woffinden. W Togliatti wystartowało tylko dwóch Polaków - Tomasz Gollob i Maciej Janowski. Zabrakło Sebastiana Ułamka, który tuż przed turniejem zaliczył ciężki upadek podczas meczu ligi angielskiej i złamał obojczyk oraz trzy żebra.

Niestety, nasi żużlowcy nie zaliczą dzisiejszych zawodów do udanych. Obaj zaczęli występy od finiszu na ostatniej pozycji - Janowski w biegu nr 2, Gollob w wyścigu nr 4. "Chudy" ukończył jako czwarty również starcie nr 6 - po defekcie motocykla. Dwa biegi później Janowski zajął 3. miejsce i zdobył swój pierwszy punkt, ale na serio Polacy przebudzili się w wyścigu nr 11. Wygrał go Gollob, po wyprzedzeniu właśnie "Magica".

Były indywidualny mistrz świata odniósł jeszcze dwa zwycięstwa, natomiast Janowski dołożył kolejne dwie drugie lokaty. Jednak żadnemu z nich nie wystarczyło to, aby wyjść poza fazę zasadniczą - Gollob z 9 oczkami zajął 9. miejsce, Janowski zgromadził 7 punktów i został sklasyfikowany na 10. pozycji.
Po 20. wyścigach bezpośredni awans do finału wywalczyli Grigorij Łaguta i Woffinden. W barażu bez punktów zmierzyli się Artiom Łaguta, Sajfutdinow, Pedersen oraz Martin Vaculik. Podczas tej potyczki to Pedersen pokonał Sajfutdinowa. W finale Rosjanin zrewanżował się Duńczykowi.

Turniej rozpoczął się od groźnego wypadku z udziałem aż trzech zawodników. Najbardziej ucierpiał Kjastas Poudżuks. Łotysza odwieziono do szpitala. Ma kontuzjowaną lewą rękę.

Jeszcze gorszą kraksę kibice oglądali w ostatnim biegu fazy zasadniczej. Na upadającego Alesa Drymla wleciał Andriej Karpow. Obu także zabrano karetką.

W generalce IME pierwszy Sajfutdinow ma 3 punkty przewagi nad nowym wiceliderem Pedersenem. Gollob spadł z 2. na 4. miejsce. Traci kolejne dwa oczka. Do rozegrania zostały jeszcze dwa turnieje - 14 września w chorwackim Gorican i dwa tygodnie później w Rzeszowie.