Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: Wygrana Hancocka w GP Szwecji, Pawlicki na podium

Żużel: Wygrana Hancocka w GP Szwecji, Pawlicki na podium

2016-08-14 - G. Filiks     Tagi: Szwecja, Grand Prix, SGP, Hancock, Pawlicki, Żużel
Greg Hancock umocnił się na fotelu lidera klasyfikacji generalnej indywidualnych mistrzostw świata w jeździe na żużlu, wygrywając Grand Prix Szwecji. Na podium zawodów znalazł się też jeden Polak - Piotr Pawlicki. To pierwszy taki sukces w jego karierze. Rywalizacja w Malilli została przełożona na niedzielny poranek, ponieważ w sobotę wieczór ścigać się nie pozwolił deszcz.

Po fazie zasadniczej Hancock był trzeci, prowadził Jason Doyle, a między nimi plasował się świetny Maciej Janowski. "Magic" przypuszczalnie miałby pierwsze miejsce, gdyby nie kontrowersyjne wykluczenie go po upadku w 19. biegu.

Pawlicki przeszedł dalej na 4. miejscu. Awans wywalczył także Bartosz Zmarzlik, zdobywając 6. pozycję. Odpadł natomiast między innymi obrońca tytułu i główny rywal Hancocka - Tai Woffinden.

W pierwszym półfinale zmierzyli się Pawlicki oraz Zmarzlik. Stoczyli żażarty bój o drugie miejsce. Ostatecznie "Piter" nie dał się rodakowi i pierwszy raz zgarnął bilet do finału. Triumfował Doyle, a razem ze Zmarzlikiem wyeliminowany został Peter Kildemand.
W drugim półfinale wygrał Hancock przed Chrisem Holderem. Janowski niespodziewanie osłabł i odpadł wspólnie z Nielsem Kristianem Iversenem. Maćka wyprzedził na drugim łuku Holder.

Finał najpierw został przerwany ze względu na nierówny start. W powtórce prowadził Doyle, ale Hancock przeszedł go na ostatnim okrążeniu. Tymczasem Pawlicki pokonał Holdera w walce o najniższy stopień podium.

Hancock, który już był czempionem globu trzy razy, zwiększył przewagę w tabeli łącznej sezonu nad Woffindenem z 3 do 12 punktów. "Woffy" dodatkowo został dogoniony przez Doyle'a.

Z kolei Janowski awansował z 5. na 4. miejsce, Zmarzlik pozostał na 6., a Pawlicki przesunął się z pozycji 12. na 8. - ostatnią gwarantującą utrzymanie się w cyklu na kolejny rok.

Kolejne zawody odbędą się w Polsce, 27 sierpnia w Gorzowie Wielkopolskim.