Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  Coulthard pokonał Wehrleina w finale Race of Champions
Coulthard pokonał Wehrleina w finale Race of Champions

2014-12-15 - G. Filiks     Tagi: Coulthard, Race of Champions, Wyścig Mistrzów, Wehrlein
David Coulthard wygrał indywidualnie Race of Champions 2014 na Barbadosie, pokonując w finale Pascala Wehrleina.Ostateczny pojedynek na rozdzielonym na dwa pasy torze Bushy Park Circuit znów miał rozstrzygnąć się w trzech wyścigach, ale Coulthard zwyciężył dwa pierwsze i już było wiadomo, że to były wicemistrz świata Formuły 1 zdobył puchar. 43-letni Szkot triumfujący w RoC po raz pierwszy, najpierw wygrał z zaledwie 20-letnim Wehrleinem z serii DTM o półtorej sekundy zawody pojazdami buggy, następnie pewnie pokonał go w wyścigu Arielami Atomami.

Tym razem Wehrlein poległ aż o 2.7 sekundy, po nieudanej próbie ataku na koniec i wypadnięciu z ostatniego zakrętu. Coulthard miał podobne przygody we wcześniejszych bataliach.

W ćwierćfinale, wygrywał z Petterem Solbergiem (mistrz świata w rallycrossie i były mistrz świata w rajdach) za kierownicą rallycrossowego Volkswagena Polo, ale na drugim okrążeniu wjechał za szybko w pierwszy łuk i też go opuścił.
Jednak Solberg również popełnił błąd w tym miejscu, całując barierę, dzięki czemu Coulthard zwyciężył o nieco ponad sekundę.

Z kolei w półfinale, Coulthard mierząc się z Jamie Whincupem (6-krotny mistrz V8 Supercars) zepsuł ostatni zakręt i minął metę zaledwie 0.1751 sekundy przed Australijczykiem.
Coulthard pokonał Wehrleina w finale Race of ChampionsCoulthard pokonał Wehrleina w finale Race of Champions
Whincup wcześniej pokonał w fazie ćwierćfinałowej Kurta Buscha (mistrz NASCAR Sprint Cup z 2004 roku).

Natomiast Wehrlein w drodze do finału najpierw uporał się z Robby Gordonem (zdobywca podium w Rajdzie Dakar), wykorzystując problemy Amerykanina ze skrzynią biegów, następnie zwyciężył jeszcze dwa lata młodszego od siebie Estebana Ocona (mistrz Europejskiej Formuły 3).
Ocon przedtem pokonał w ćwierćfinale Ryana Hunter-Reaya (były mistrz IndyCar, zwycięzca tegorocznego Indianapolis 500).

Fazy grupowej nie przebrnęły takie nazwiska, jak m. in. Romain Grosjean (kierowca F1, zwycięzca poprzedniej edycji RoC), Tom Kristensen (9-krotny triumfator 24-godzinnego wyścigu Le Mans, zwycięzca Race of Champions 2014 w Pucharze Narodów wspólnie z Solbergiem), Jose Maria Lopez (mistrz WTCC), Mick Doohan (były 5-krotny mistrz świata MotoGP w klasie 500cc), czy Jolyon Palmer (mistrz GP2).

źródło: autosport.com