Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  DTM: Wickens wygrał thriller na Nurburgringu. Niesamowity pierwszy triumf kierowcy Mercedesa

2013-08-18 - G. Filiks     Tagi: Nurburgring, Wyniki, DTM, Wickens, Wyścig
Robert Wickens w niesamowity sposób otworzył swoje konto zwycięstw w serii DTM, wygrywając chaotyczne zawody niemieckiej serii na torze Nurburgring.

Kluczowym momentem dla kierowcy Mercedesa była jego seria manewrów wyprzedzania tuż przed półmetkiem rywalizacji. Po zabraniu lokaty nr 4 Miguelowi Molinie w szykanie na 18. okrążeniu, Kanadyjczyk fantastycznie obszedł zewnętrzną stroną drugiego łuku trasy Augusto Farfusa i Adriena Tambaya. Przejął drugie miejsce. Wickens następnie zaczął gonić lidera klasyfikacji generalnej Mike'a Rockenfellera, który objął prowadzenie dzięki temu, że jako pierwszy zmienił opony, gdy spadł deszcz.

Jednak Rockenfeller musiał zaliczyć trzy pit-stopy, zaś Wickens jak reszta stawki odwiedzał mechaników tylko dwukrotnie. Wickens przed drugim pit-stopem zmniejszył dystans dzielący go od "Rocky'ego" z 27 do 13 sekund. Gdy zawodnik Audi zjechał na trzecią zmianę ogumienia, ten zabrał mu pierwsze miejsce i już nie oddał.

Farfus, który startował z pole position, finiszował drugi. Christian Vietoris po cichu wspiął się na trzecią pozycję.
Rockenfeller w pierwszym zakręcie zawodów opuścił tor, by ominąć obracającego się Joeya Handa i spadł na koniec stawki. Ostatecznie dojechał czwarty. Mimo braku podium, jego przewaga w generalce jeszcze wzrosła - do 35 oczek.

Dotychczasowy wicelider tabeli ogólnej oraz obrońca tytułu Bruno Spengler był dziś dopiero 14. Wszystko przez kontakt z Filipe Albuquerque. As BMW spadł w klasyfikacji łącznej za Vietorisa i Wickensa. Jeszcze gorzej poszło najjaśniejszej gwieździe Mercedesa - Gary'emu Paffettowi. Po fatalnym występie, Brytyjczyk przeciął metę dopiero 17., jedno okrążenie za zwycięzcą.Cieszy się Martin Tomczyk, który startując z 20. pola zdobył swoje pierwsze punkty w sezonie. Były mistrz DTM uniknął młynu na pierwszym okrążeniu, do jakiego przyczyniły się także bączki w zakręcie nr 2 trzech Audi - Edoardo Mortary, Mattiasa Ekstroma oraz Timo Scheidera. Tomczyk wywalczył 5. lokatę, przez całe zawody podążając wśród czołowej dziesiątki.Szósty był Adrien Tambay, siódmy Marco Wittmann. Niemiecki debiutant opuścił tor, gdy prowadził zawody. Miał założone opony typu slick na deszczu. Ósme miejsce przypadło Miguelowi Molinie. Hiszpan także zrobił sobie wycieczkę poza trasę - kiedy walczył z Vietorisem. Jak Tomczyk wymazał zero ze swojego tegorocznego dorobku punktowego.

Kolejna runda DTM za miesiąc na torze Oschersleben.