Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Dovizioso odzyskał prowadzenie w MotoGP
MotoGP

Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Dovizioso odzyskał prowadzenie w MotoGP

Minionego weekendu startowała nie tylko Formuła 1, ale też między innymi motocyklowa seria MotoGP. Co się w niej wydarzyło?

Andrea Dovizioso (Ducati) po starcie z szóstego pola wygrał GP Wielkiej Brytanii na Silverstone i ponownie przejął fotel lidera klasyfikacji generalnej sezonu.

Skrót Grand Prix

Włoch dwa okrążenia przed metą odebrał pierwsze miejsce w zawodach prowadzącemu od początku rodakowi Valentino Rossiemu (Yamaha). Na tym samym kółku "The Doctor" został wyprzedzony jeszcze przez zespołowego partnera Mavericka Vinalesa. W punktacji Dovizioso skradł pierwszą pozycję broniącemu mistrzowskiego tytułu Marc Marquezowi (Honda), który zwyciężył kwalifikacje, ale w zawodach spadł na trzecią lokatę - a następnie odpadł przez awarię silnika.

grid girls z GP Wielkiej Brytanii

Pierwsza wygrana Sette Camary w Formule 2

W Formule 2 pierwszy raz triumfował Sergio Sette Camara. Były junior Red Bulla wygrał emocjonujący sprint na torze Spa-Francorchamps. Pod koniec wyścigu doszło do potężnego wypadku Nobuharu Matsushity w słynnym zakręcie Eau Rouge. Junior Hondy szczęśliwie wydaje się być cały.

Wcześniej dominował lider generalki Charles Leclerc. Junior Ferrari nie miał sobie równych w deszczowych kwalifikacjach, a następnie w głównych zawodach - ale po fladze w szachownicę został zdyskwalifikowany. Za to, że zbytnio zużyła mu się deska pod podłogą bolidu.
To samo spotkało trzeciego na mecie głównego konkurenta Monakijczyka w tabeli łącznej sezonu Olivera Rowlanda.

Zwycięzcą sobotniego wyścigu ogłoszono Artioma Markiełowa.

Newgarden bliżej mistrzostwa IndyCar po efektownym wyścigu na Gateway

Josef Newgarden powiększył swoje prowadzenie w klasyfikacji generalnej IndyCar do 31 punktów na dwa wyścigi przed końcem sezonu.Kierowca zespołu Penske zwyciężył świetne zawody na torze Gateway Motorsport Park. Seria IndyCar wystartowała na nim po 14 latach przerwy - i rozegrała ostatni w tym roku wyścig na owalu.

skrót wyścigu (początek od 0:43)

Newgarden odniósł triumf przy pomocy ostrego manewru, okrzykniętego akcją sezonu. Odbierając prowadzenie urzędującemu czempionowi i partnerowi z teamu Simonowi Pagenaudowi, dotknął się z nim.Wczesniej doszło do groźnie wyglądającego wypadku Willa Powera i Eda Carpentera.

Dodajmy, że do rywalizacji wrócił ciężko kontuzjowany w wypadku podczas kwalifikacji do majowego Indianapolis 500 Sebastien Bourdais.

Finał Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski na Torze Poznań

Na Torze Poznań rozegrano finałowe rundy tegorocznego sezonu WMMP.

Mistrzem klasy Superbike został ponownie Paweł Szkopek. 42-latek znany także z występów w Mistrzostwach Świata Superbike (WSBK) zapewnił sobie tytuł wygrywając swoją Yamahą R1 sobotni łączony wyścig Superbike i Superstock 1000.W niedzielnym też prowadził, ale wywrócił się na ostatnim okrążeniu. Pierwsze miejsce przejął Marcin Walkowiak.

17-letni Zalewski nowym mistrzem Drift Masters GP

Poznaliśmy nowego mistrza prestiżowej polskiej ligi driftingowej Drift Masters GP.

Ostatnie zawody sezonu - zorganizowane na słynnym torze Hockenheimring - wygrał Irlandczyk Nigel Colfer, ale po tytuł sięgnął 17-letni Adam "Rubik" Zalewski. Mimo, że w Niemczech odpadł na etapie TOP 16.Wartałowicz zwycięzcą rundy Driftingowych Mistrzostw Polski na Węgrzech

Z kolei na Węgrzech rozegrano zawody Driftingowych Mistrzostw Polski.

W nocnej scenerii na torze Trackwood najlepszy okazał się Bartosz Stolarski - który jednak nie punktował w klasyfikacji DMP. W niej wygrana przypadła Markowi Wartałowiczowi.

Kuchar znów najlepszy w MP Rallycross

Tomasz Kuchar (Citroen C4) odniósł kolejne zwycięstwo w Mistrzostwach Polski Rallycross.Obrońca tytułu i lider klasyfikacji generalnej sezonu znów był najlepszy w Słomczynie. W finale wrocławianin trzymał na dystans najgroźniejszego konkurenta Marcina Gagackiego (Mitsubishi Lancer).

Ciężki debiut Buttona w Super GT

Mistrz świata Formuły 1 z 2009 roku Jenson Button zadebiutował w japońskiej serii Super GT, biorąc udział w jej najważniejszych zawodach - wyścigu na 1000 kilometrów na torze Suzuka.

Brytyjczyk miał ciężką przeprawę. Razem z dwoma japońskimi zmiennikami zajął Hondą NSX-GT dopiero 12. miejsce. Spośród załóg obecnych na mecie gorsza była tylko jedna (inny były kierowca F1 Heikki Kovalainen i jego japoński partner).
Super GTJenson Button
Buttonowi nie wiodło się od początku. Gdy wsiadł do samochodu w trakcie pierwszych pit-stopów, został wypuszczony przed koła rywala i dostał karę przejazdu przez boksy, która zepchnęła go z trzeciej pozycji.

Potem 37-latka jeszcze ukarano za wyprzedzanie przy samochodzie bezpieczeństwa. Ponadto auto dwukrotnie złapało kapcia.

Śmiertelny wypadek w wyścigu górskim w Szwajcarii

Szwajcarski kierowca Martin Wittwer poniósł śmierć w wypadku podczas wyścigu górskiego w swoim kraju.

33-latek wypadł z trasy przy dużej prędkości i uderzył Peugeotem 205 w drzewo.

Lider do góry kołami

Na koniec dramatyczne rozstrzygnięcie wyścigu Formuły Renault 2.0 Eurocup na torze Paul Ricard. Lider Sacha Fenestraz został zaatakowany na ostatnim okrążeniu przez Roberta Shwartzmana... i wywrócony do góry kołami.

Shwartzmann wygrał, ale dostał 25-sekundową karę, która zepchnęła go na 23. miejsce.