Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Popis Volvo w WTCC na Monzy
WTCC

Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Popis Volvo w WTCC na Monzy

Thed Bjork startujący Volvo minionego weekendu zapisał na swoje konto drugą tegoroczną rundę Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych, rozegraną na słynnym torze Monza we Włoszech.

Skrót obu wyścigów

Szwed wygrał kwalifikacje - dając Volvo pierwsze pole position w WTCC - a potem wyścig główny.

W rywalizacji o zwycięstwo w czasówce pokonał o 0,316 sekundy lidera klasyfikacji generalnej sezonu, asa Hondy - Tiago Monteiro, o 0,463 sekundy Roberta Huffa w prywatnym Citroenie oraz o 0,508 sekundy zespołowego kolegę Nicky'ego Catsburga.
WTCCWTCC
W głównych zawodach Bjork spadł na starcie za Monteiro, ale wrócił przed Portugalczyka na drugim okrążeniu, przechodząc go na kultowym zakręcie Parabolica.

Później Monteiro zamiast próbować walczyć z Bjorkiem musiał pilnować się przed Huffem.

Monteiro i Huff stanęli na niższych stopniach podium w obu wyścigach. Otwierający, z odwróconą kolejnością startową czołowej dziesiątki z kwalifikacji, padł łupem Toma Chiltona. Brytyjczyk objął prowadzenie Citroenem wystawianym przez team Sebastiena Loeba korzystając na kolizji na czele stawki Norberta Michelisza i Mehdiego Bennaniego.
WTCCWTCC
Sędziowie nałożyli za nią na Bennaniego karę cofnięcia o 5 pozycji na starcie następnego wyścigu.

Wcześniej nie mógł ruszyć z pole position Tom Coronel.

Bjork ukończył pierwsze zawody jako czwarty, ale zepchnęła go na 5. miejsce 1-sekundowa kara czasowa za kontakt z Estebanem Guerrierim.
Pierwsze cztery wyścigi sezonu zwyciężyli czterej różni kierowcy i samochody czterech różnych marek.

W tabeli łącznej kierowców Monteiro ma 15 punktów przewagi nad Bjorkiem, ale w klasyfikacji producentów to Volvo wyprzedza o 15 oczek Hondę.

Historyczna wygrana Pagenauda w IndyCar

Tymczasem w IndyCar wielkie zwycięstwo świętował Simon Pagenaud, Obrońca mistrzowskiego tytułu wygrał w Phoenix i odniósł pierwszy triumf na owalu, który wywindował go na fotel lidera punktacji.

Skrót wyścigu

Francuzowi dopisało szczęście. Wyszedł na prowadzenie, bo jako jedyny z czołówki wykonał drugi pit-stop w trakcie neutralizacji, spowodowanej wypadkiem Takumy Sato.

Gdy Japończyk się rozbił, rywale Pagenauda mieli postój już za sobą.

Pagenaud nazwał sobotnią wygraną najlepszą w swojej karierze.
IndyCarIndyCar
Na podium znaleźli się jeszcze Will Power i J. R. Hildebrand. Dla drugiego z wymienionych to pierwszy taki sukces od pamiętnego Indianapolis 500 z 2011 roku, w którym zajął 2. miejsce (tracąc zwycięstwo na ostatnim okrążeniu).

Na starcie wyścigu w Phoenix doszło do karambolu, rozpoczętego od obrócenia się Michaiła Aloszyna. Razem z Rosjaninem odpadli przewodzący klasyfikacji generalnej przed tymi zawodami Sebastien Bourdais, Graham Rahal, Marco Andretti i Max Chilton.

Schumacher na podium w Europejskiej Formule 3

Na Monzy obok WTCC startowała Europejska Formuła 3. W jej drugim wyścigu na podium stanął Mick Schumacher.

Syn byłego 7-krotnego mistrza świata Formuły 1 Michaela Schumachera po wywalczeniu 3. pozycji w kwalifikacjach, powtórzył ją w zawodach.
Mick Schumacher w Europejskiej Formule 3Mick Schumacher w Europejskiej Formule 3
W wyścigach pierwszym i trzecim 18-letni Niemiec był 6. W tabeli łącznej sezonu awansował na 5. lokatę. Zdecydowanymi liderami są Joel Eriksson i Lando Norris.

Inauguracja sezonu Kia Lotos Race

Na końcu coś o krajowym podwórku - rozpoczął się nowy sezon Wyścigowych Mistrzostw Polski Kia Picanto.
Kia Lotos RaceKia Lotos Race
Pierwszą eliminację zorganizowano na niemieckim torze Oschersleben.

W kwalifikacjach, jak i pierwszym wyścigu (dwukrotnie przerywanym wyjazdem samochodu bezpieczeństwa), najlepszy był 16-letni Jan Antoszewski.

W drugich zawodach z pole position ruszała kobieta Adrienn Vogel (dzięki zajęciu szóstej pozycji w wyścigu nr 1). Węgierka jednak nie dała rady utrzymać się na czele stawki. Finiszowała jako czwarta - co też jest świetnym wynikiem. Triumfował zaś Kamil Serafin. Apetyt na zwycięstwo miał też znowu Antoszewski. Po starcie z szóstego pola, był bliski wyjścia na prowadzenie, ale minimalnie przestrzelił hamowanie, na chwilę znalazł się na poboczu i musiał zadowolić się tym razem drugą pozycją.

Tak czy inaczej, Antoszewski jest liderem generalki.