Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  Race of Champions: Vettel zdobył w pojedynkę kolejny Puchar Narodów po rezygnacji Wehrleina

2017-01-23 - G. Filiks     Tagi: Vettel, Race of Champions, Wyścig Mistrzów, RoC, Wehrlein
Sebastian Vettel samotnie reprezentując zespół Niemiec siódmy raz w karierze wygrał rywalizację drużynową w Race of Champions.Czterokrotny mistrz świata Formuły 1 miał startować na stadionie baseballowym Marlins Park w Miami w duecie z innym kierowcą królowej sportów motorowych Pascalem Wehrleinem, ale ten wycofał się z zawodów po groźnym wypadku w rozegranej dzień wcześniej części indywidualnej Wyścigu Mistrzów. 22-latek powiedział, że czuje tylko lekki dyskomfort, lecz lekarze doradzili mi dmuchać na zimne.
Race of Champions: Vettel zdobył w pojedynkę kolejny Puchar Narodów po rezygnacji WehrleinaRace of Champions: Vettel zdobył w pojedynkę kolejny Puchar Narodów po rezygnacji Wehrleina
„Moim prawdziwym priorytetem na ten rok jest F1". - tłumaczył.

Vettel rozczarował w zmaganiach indywidualnych, wygrywając tylko jeden wyścig i nie wychodząc z grupy, ale w Pucharze Narodów się odrodził - nie poniósł ani jednej porażki.

Najpierw pokonał w grupie B kolejno Jensona Buttona, Davida Coultharda, Toma Kristensena i Pettera Solberga.
Następnie rozprawił się w półfinale z triumfatorem części idywidualnej Juanem Pablo Montoyą i Gabby Chavesem, tworzącymi drużynę Kolumbii. Pierwszego ograł w wyścigu Arielami Atomami, drugiego w pojedynku za sterami ROC Buggy.

W finale Vettel zmierzył się z amerykańskimi gwiazdami NASCAR, braćmi Buschami - Kurtem i Kyle'em, którzy pokonali w półfinale rodaków z IndyCar Alexandra Rossiego i Ryana Hunter-Reaya w kontrowersyjnych okolicznościach. Wydawało się, że Kurt popełnił falstart ruszając do decydującego starcia z Rossim, ale nie został ukarany.
W wyścigu z Vettelem - za kierownicą Atoma - był gorszy aż o 1,12 sekundy.

Vettel następnie pokonał Kyle'ego za kółkiem samochodu rallycrossowego RX Supercar Lite o 0,44 sekundy.

Wcześniej Vettel sześć razy z rzędu sięgał po Puchar Narodów razem z Michaelem Schumacherem.

W Miami oglądano w akcji jeszcze m. in. Stefana Rzadzinskiego, Kanadyjczyka z polskimi korzeniami, który ostatnio jest czołowym kierowcą kanadyjskiego pucharu Nissana Micry. Wcześniej zaś próbował sił m. in. w Indy Lights, Star Mazda Championship, USF2000 Championship, czy NASCAR Canadian Tire Series.Wybrany do udziału w imprezie przez internautów, 24-latek na początek przegrał z Kyle'em Buschem (o zaledwie 0,12 sekundy), ale potem pokonał Rossiego oraz Scotta Speeda. Mimo tego niestety wspólnie z Jamesem Hinchcliffe'em nie wyszedł z grupy A.

Wyniki:

Grupa A:

1. Team Stany Zjednoczone IndyCar (Ryan Hunter-Reay i Alexander Rossi) - awans
2. Team Stany Zjednoczone NASCAR (Kurt i Kyle Buschowie) - awans
3. ROC Factor Kanada (Stefan Rzadzinski i James Hinchcliffe)
4. Team Stany Zjednoczone Rally X (Travis Pastrana i Scott Speed)

Grupa B:
1. Niemcy (Sebastian Vettel) - awans
2. Kraje nordyckie (Petter Solberg i Tom Kristensen)
3. Wielka Brytania (Jenson Button i David Coulthard)

Grupa C:
1. Kolumbia (Juan Pablo Montoya i Gabby Chaves) - awans
2. Brazylia (Tony Kanaan i Felipe Massa)
3. ROC Factor Ameryka Łacińska (Helio Castroneves i Gabriel Glusman)

Półfinały:
Niemcy - Kolumbia 2:0
Sebastian Vettel vs Juan Pablo Montoya (Ariel Atom)
Sebastian Vettel vs Gabby Chaves (ROC Buggy)

Team Stany Zjednoczone IndyCar - Team Stany Zjednoczone NASCAR 1:2
Ryan Hunter-Reay vs Kurt Busch (KTM X-Bow)
Alexander Rossi vs Kyle Busch (Vuhl o5)
Alexander Rossi vs Kurt Busch (ROC Buggy)

Finał:
Niemcy - Team Stany Zjednoczone NASCAR 2:0
Sebastian Vettel vs Kurt Busch (Ariel Atom)
Sebastian Vettel vs Kyle Busch (RX Supercar Lite)

ROC Relay

Na koniec rozegrano jeszcze nowe zawody - sztafetę. Był to pojedynek Stany Zjednoczone vs Reszta Świata.

Zmagania składały się z trzech etapów. W pierwszym wygrana dawała 1 punkt, w drugim 2 oczka, a w trzecim 3.

Ostatecznie zwyciężyła 8:7 Reszta Świata, złożona z Vettela, Montoi, Buttona, Felipe Massy, Hinchcliffe'a, kapitana zespołu Davida Coultharda, Pettera Solberga, Toma Kristensena, Tony'ego Kanaana i Helio Castronevesa.

W finale, przy stanie 7:5 dla USA, Solberg przechylił szalę zwycięstwa na stronę Reszty Świata zgarniając 3 punkty w starciu ze Speedem. Mistrz świata w rajdach i dwukrotny czempion globu w rallycrossie pokonał dwukrotnego mistrza amerykańskiej serii Global Rallycross Championship za kierownicą rallycrossówki.