Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  Rajd Dakar 2011, dzień 5: Kapeć Hołowczyca, Coma minął Despresa
Rajd Dakar 2011, dzień 5: Kapeć Peterhansela, Coma minął Despresa

Rajd Dakar 2011, dzień 5: Kapeć Hołowczyca, Coma minął Despresa

2011-01-05 - M. Zabolski     Tagi: Hołowczyc, Rajd Dakar, Rajdy terenowe, Sainz, Czachor, Dąbrowski, Rajdy motocyklowe
Carlos Sainz w Volkswagenie Race Touaregu wygrał środowy etap Rajdu Dakar i do blisko 4,5 minuty powiększył przewagę nad kolegą z niemieckiego zespołu fabrycznego, Nasserem al-Attiyahem. Do czwartego punktu drogowego prowadził Stephane Peterhansel w BMW X3 CC, ale na 40 kilometrów przed metą przebił oponę. Francuz ostatecznie finiszował jako trzeci ze stratą 1:22 do Sainza. Krzysztof Hołowczyc stracił do Hiszpana niecałe 6 minut, zajmując ósmą lokatę. Wynik na odcinku z metą w Calamie, już na terenie Chile, mógł być lepszy, gdyby nie konieczność zmiany koła przez Polaka po kapciu. Marc Coma, dzięki zwycięstwu o 16 sekund z Cyrilem Despresem wyprzedził go w klasyfikacji generalnej motocykli. Trzeci dziś Francisco Lopez był wolniejszy od lepszego z dwójki kierowców KTM-ów o ponad dwie minuty. Czołowemu duetowi dorównywał tylko bohater pierwszego oesu, Ruben Faria - jednak stracił 14 minut przed czwartym punktem drogowym. Marek Dąbrowski nie zaliczy OS 4 do udanych. 29. miejsce zepchnęło go o jedną pozycję w generalce. Jacek Czachor z kolei awansował na 22-gie po zajęciu 23. lokaty. Podobnie jak wczoraj, Argentyńczycy zajęli całe podium w rywalizacji quadów. Raz jeszcze wygrał Tomas Maffei przed Alexandro Patronellim i Sebastianem Halpernem. Czech, Josef Machacek dotarł 9 i pół minuty za Maffeiem, przez co traci już w wynikach łącznych ponad pół godziny do lidera. Łukasz Łaskawiec obył się bez większych przygód, osiągając swój najlepszy dakarowy występ. Na mecie zameldował się jako 11-ty ze stratą 36 minut do najlepszego czasu.
Wśród ciężarówek bezkonkurencyjny jest Rosjanin, Władimir Czagin. Na nieco ponad 200-kilometrowej próbie pokonał swojego rodaka, Firdausa Kabirowa o 2 minuty 18 sekund (obaj Kamaz). Czech, Ales Loprais w Tatrze stracił prawie 6 minut i był na najniższym stopniu podium. Cała trójka odstaje w klasyfikacji od konkurencji. Franz Echter z Niemiec (MAN TGS) traci już do Czagina więcej niż 46 minut. Grzegorz Baran i Rafał Marton finiszowali na 31. lokacie, awansująć w generalce do pierwszej 30-tki.
Rajd Dakar 2011 - po 5. dniu (samochody)