Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WEC: Dublet Porsche w kwalifikacjach na Spa
WEC: Dublet Porsche w kwalifikacjach na Spa

Porsche broniące mistrzostwa świata w wyścigach długodystansowych zdominowało kwalifikacje World Endurance Championship (WEC) do 6-godzinnych zawodów na kultowym torze Spa-Francorchamps.

W ten sposób ostatecznie odzyskało prym po dublecie siostrzanej marki Audi w mokrej czasówce na Silverstone na inaugurację sezonu 2016.

Dziś w Belgii znów to model 919 Hybrid zajął dwa pierwsze miejsca w najwyższej klasie LMP1. Triumfowała załoga czempionów. Brendon Hartley i Timo Bernhard tworzący trio z Markiem Webberem pokonali o 0,797 sekundy Neela Janiego oraz Marca Lieba, choć Hartley zgłaszał problemy ze sprzęgłem. Okrążenia Nowozelandczyka i Niemca dały średnią 1:55,793.

Na trzecim miejscu sklasyfikowano prototyp nie Audi, a Toyoty, prowadzony przez Kamuiego Kobayashiego i Stephane Sarrazina. Japończyk oraz Francuz stracili do pole position prawie 2 sekundy, lecz byli szybsi o 0,018 sekundy od Olivera Jarvisa i Loica Duvala. W LMP2 triumfował prototyp Oreca 05 z silnikiem Nissana zespołu G-Drive. Rene Rast i Roman Rusinow pokonali nim o 0,459 sekundy kierowców Signatech Alpine.

W GTE Pro pole position drugi raz z rzędu zdobyli Sam Bird i Davide Rigon dosiadający Ferrari 488 GTE. Byli lepsi o 0,317 sekundy od Gianmarii Bruniego i Jamesa Calado z kolejnego auta włoskiej marki.
W GTE Am nikt nie był w stanie zbliżyć się do Aston Martina Vantage V8 prowadzonego przez Pedro Lamy'ego i Paula Dalla Lanę. Portugalczyk oraz Kanadyjczyk wygrali aż o 1,851 sekundy z najbliższym rywalem.
Mistrzostwa świata w wyścigach długodystansowych (World Endurance Championship) - sezon 2016 - 6 Hours of Spa-Francorchamps - kwalifikacje (TOP 10)