Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WTCC: Lopez na pole position w Makau
WTCC: Lopez na pole position w Makau

2014-11-14 - G. Filiks     Tagi: WTCC, Wyniki, Makau, Kwalifikacje, Macau, Lopez
Jose Maria Lopez najlepszy w tegorocznej edycji Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych (WTCC), wygrał kwalifikacje do końcowej rundy cyklu na ulicach Makau.

Argentyńczyk debiutujący na torze Guia Circuit, zdobył na nim swoje siódme pole position w sezonie, wykręcając czas 2:24.294. Kierowca Citroena był najszybszy w pierwszym sektorze i pokonał o 0.228 sekundy zespołowego partnera Sebastiena Loeba. Francuska ikona rajdów dyktowała tempo w Q2, zaś w Q3 zdominowała kręty sektor nr 2, ale popsuła sobie trzeci, łapiąc nadsterowność przy wjeżdżaniu w wiraż Fishermans Bend.

Trzecie miejsce zajął trzeci reprezentant Citroena - dawny mistrz Yvan Muller. On był z kolei najszybszy w trzecim sektorze, lecz zmagał się z podsterownością na środkowej partii trasy i stracił do Lopeza prawie pół sekundy. Spośród reszty stawki najlepszy okazał się Norbert Michelisz dosiadający Hondę Civic wystawianą przez prywatny zespół Zengo Motorsport. Węgier bądź co bądź pojechał wolniej od zdobywcy pierwszego pola już o przeszło sekundę.

Ostatni uczestnik finałowego segmentu kwalifikacji Tom Coronel nie pokonał w nim mierzonego okrążenia, uszkadzając lewe przednie koło swojego Chevroleta Cruze na ścianie.
Fabryczni kierowcy Hondy - Gabriele Tarquini oraz Tiago Monteiro byli najszybsi z zawodników, którym nie udało się dostać do Q2 i zajęli pozycje 6-7. Monteiro wybronił się z poważnych tarapatów i uniknął wypadku w górskiej sekcji.

Rob Huff - sześciokrotny triumfator wyścigu WTCC w Makau - samochodem Łada Granta wykręcił 8. czas. Na dziewiątej lokacie sklasyfikowano innego Brytyjczyka, Toma Chiltona.Dziesiąte miejsce oznaczające start z pole position do drugich zawodów przypadło Hugo Valente.

Pepe Oriola startujący Chevroletem Cruze teamu Campos za kontuzjowanego Dusana Borkovica, po imponującej jeździe na czwartkowym treningu, rozbił się już na początku wydłużonego do 30 minut Q1, nie ustanawiając tym samym żadnego czasu. Hiszpan miał wypadek także na treningu dzisiaj.Rywalizację w niższej klasie TC2 dla starych aut wygrał ponownie Franz Engstler (BMW), dla którego to prawdopodobnie ostatnie kwalifikacje WTCC.