Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WTCC: Muller najlepszy w kwalifikacjach na Salzburgringu
WTCC: Muller najlepszy w kwalifikacjach na Salzburgringu

2013-05-18 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, WTCC, Salzburgring, Muller, Kwalifikacje
Yvan Muller pewnie zwyciężył kwalifikacje WTCC na austriackim torze Salzburgring i sięgnął po swoje trzecie pole position w sezonie 2013.

Reprezentant stajni RML korzystając z cienia aerodynamicznego zespołowego partnera Toma Chiltona uzyskał imponujący czas 1:25.756. To wynik ponad sekundę lepszy od rezultatu, jakim Robert Huff zdobył tutaj pole position ubiegłego roku. Chilton zajął drugie miejsce, obok Mullera jako jedyny schodząc poniżej 1 minuty i 26 sekund. Grono tak szybkich kierowców mogło być większe, ale pod koniec Q2 cała stawka nie zdążyła rozpocząć ostatnich mierzonych okrążeń. Zawodnicy zwalniali, by wypracować sobie jak najlepsze położenie na torze, w efekcie żaden z nich nie minął linii start/meta przed upływem regulaminowego czasu. Za duetem reprezentantów RML, trzecia pozycja przypadła Huffowi. Jednak obrońca mistrzowskiego tytułu stracił do Mullera prawie 0.8 sekundy. Lokaty 4-5 zdobyli odpowiednio Alex MacDowall i Michel Nykjaer.

Gabriele Tarquini, który przeszedł do Q2 niemal rzutem na taśmę, fabryczną Hondą Civic zajął tylko szóstą lokatę. Siódmy był jego zespołowy partner Tiago Monteiro. Honda Civic prywatnej ekipy Zengo z Norbertem Micheliszem na pokładzie uzyskała dziewiąty najlepszy czas. Między kierowców samochodów japońskiej marki wpasował się Pepe Oriola, Seatem Leonem ustanawiając ósmy wynik.
Miejsce dziesiąte oznaczające start z pole position do drugiego jutrzejszego wyścigu zdobył James Nash. W walce o nie pokonał Stefano D'Aste różnicą prawie pół sekundy.

Poprawa czasu przez Tarquiniego w końcówce Q1 wyeliminowała ze strefy premiowanej awansem Mehdi Bennaniego i Michaiła Kozłowskiego, fabrycznego kierowcę Łady. Jednak młody Rosjanin i tak może odtrąbić sukces, bowiem pierwszy raz był lepszy od borykającego się z układem kierowniczym zespołowego partnera Jamesa Thompsona, a 14. pole startowe jest jego życiowym wynikiem.