Motorsport  »  Aktualności  »  Weekend w motorsporcie: Power wygrywa Indianapolis 500
Indianapolis 500

Weekend w motorsporcie: Power wygrywa Indianapolis 500

Minionego weekendu poza GP Monako rozegrano jeszcze inne wielkie zawody - Indianapolis 500. Najważniejszą rundę IndyCar podobnie jak najbardziej prestiżową eliminację Formuły 1 zwyciężył Australijczyk. Podczas gdy w Europie triumfował Daniel Ricciardo, w Stanach Zjednoczonych wygrał Will Power.

IndyCar - skrót Indianapolis 500

Po 200 okrążeniach na owalu Indianapolis Motor Speedway były mistrz IndyCar finiszował nieco ponad 3 sekundy przed najszybszym w kwalifikacjach Edem Carpenterem. Na trzecim miejscu uplasował się Scott Dixon.

Aktualny czempion najważniejszej amerykańskiej serii wyścigowej jednomiejscowych bolidów Josef Newgarden zajął ósmą pozycję.

Kilka wielkich nazwisk się rozbiło. W tym kończąca karierę Danica Patrick. Pierwsza dama wyścigów samochodowych po starcie z siódmej pozycji wypadła poza czołową dziesiątkę, następnie na 68. kółku obróciła się i uderzyła w ścianę. Power zwyciężył w IndyCar drugi raz z rzędu i awansował na prowadzenie w klasyfikacji generalnej sezonu, odbierając je Newgardenowi, który spadł na trzecie miejsce.

Mistrz rallycrossu znów daje o sobie znać

Na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii odbyła się czwarta tegoroczna runda Rallycrossowych Mistrzostw Świata - i zakończyła trzecim w sezonie zwycięstwem broniącego tytułu Johana Kristofferssona.

Rallycrossowe Mistrzostwa Świata - skrót finałowego wyścigu na Silverstone

Kierowca Volkswagena Polo R wygrał mimo stłuczki w półfinale z zespołowym partnerem Petterem Solbergiem, po której zatrzymano wyścig.
W finale Szwed liderował od startu do mety. Kolejny sukces pozwolił mu powiększyć prowadzenie w tabeli łacznej sezonu nad Sebastienem Loebem (Peugeot 208) z 9 do 14 punktów.

Loeb (zwycięzca poprzednich zawodów) startował w finale tak jak Kristoffersson z pierwszej linii, ale ruszył fatalnie i spadł na koniec stawki. Potem jednak częściowo odrobił straty. Stanął na najniższym stopniu podium.

Norris utrzymuje prowadzenie w Formule 2, choć znów nie wygrał

Razem z Formułą 1 w Monako ścigała się Formuła 2.

Na ulicach Księstwa było pełno wypadków. A jak wyglądały wyniki?
Formuła 2Formuła 2
W kwalifikacjach trzeci raz z rzędu wygrał Alexander Albon.

W sobotnim wyścigu głównym górą był kierowca rozwojowy Renault w F1 Artiom Markiełow. Rosjanin skorzystał na kolizji Albona i juniora McLarena Nycka de Vriesa przy zjeździe do boksów.

W niedzielnym sprincie (z odwróconą kolejnością na starcie) zwyciężył po ruszeniu z pole position junior Ferrari Antonio Fuoco.Lider punktacji Lando Norris miał weekend stojący pod znakiem kraks i kar, mimo tego umocnił się na prowadzeniu. Kolejnemu juniorowi McLarena oraz aktualnemu mistrzowi Europejskiej Formuły 3 wystarczyły do tego pozycje szósta i trzecia.

Brytyjczyk wciąż może pochwalić się tylko jedną wygraną (w pierwszym wyścigu sezonu), ale ma już 27 oczek przewagi w tabeli łącznej. Jego najgroźniejsi rywale to Markiełow i Albon, którzy posiadają po tyle samo punktów.

Lindgren rzutem na taśmę pozbawia zwycięstwa Dudka w żużlowym GP Czech

W Pradze startowały indywidualne mistrzostwa świata w jeździe na żużlu. GP Czech wygrał lider generalki Fredrik Lindgren, wyprzedzając w dramatycznym finale na ostatnim łuku naszego Patryka Dudka.Na podium stanął też Emil Sajfutdinow, który w drugim półfinale zderzył się z Maciejem Janowskim. Sędzie kontrowersyjnie wykluczył z powtórki Polaka.

Pozostali dwaj żużlowcy znad Wisły - Bartosz Zmarzlik i Przemysław Pawlicki - nie przeszli fazy zasadniczej.

Lindgren wyprzedza w punktacji o zaledwie jedno oczko Taia Woffindena (czwartego w Czechach).

Dudek jest trzeci, a czwarta pozycja należy do Janowskiego. Obaj ustępują liderowi o osiem punktów.

Isle of Man TT na start

W sobotę rozpoczęły się najbardziej szalone motocyklowe zawody świata - Isle of Man TT.

Gnanie bez opamiętania publicznymi drogami wyspy Man potrwa niecałe dwa tygodnie, do piątku 8 czerwca.

Oby wszyscy śmiałkowie wyszli z tego cało.

Inauguracja WMMP

Na Torze Poznań wystartowały Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski. Zawody były połączone z rundą Alpe Adria.

W klasyfikacji WMMP sobotni wyścig królewskiej klasy Superbike wygrał debiutujący w niej Marek Szkopek - wykorzystując wywrotkę utytułowanego brata Pawła.

W wyścigu drugim zwyciężył już Paweł, a Marek zajął drugie miejsce.

W klasyfikacji generalnej sezonu prowadzi Marek.