Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: Janowski wygrywa drugie GP z rzędu
Żużel: Janowski wygrywa drugie GP z rzędu

2017-07-22 - G. Filiks     Tagi: Żużel, Wyniki, Janowski, Grand Prix
Maciej Janowski odniósł drugi z rzędu triumf w indywidualnych mistrzostwach świata w jeździe na żużlu, wygrywając Grand Prix Wielkiej Brytanii.

"Magic" jest pierwszym Polakiem, który zwyciężył turniej na Wyspach. W finale na Principality Stadium w Cardiff był klasą sam dla siebie. Drugie miejsce zajął Jason Doyle. Australijczyk utrzymał pozycję lidera klasyfikacji generalnej sezonu.

Oprócz Janowskiego na podium stanąłby jeszcze Bartosz Zmarzlik. 22-latek najpierw wygrał fazę zasadniczą, a potem jechał po trzecią pozycję w finale - lecz miał defekt motocykla na ostatnim okrążeniu. Jego pech wykorzystał Matej Zagar.

Zmarzlik bądź co bądź zdobył w całych zawodach tylko jeden punkt mniej od Janowskiego i wrócił do czołowej ósemki tabeli łącznej, która będzie miała zagwarantowane pozostanie w cyklu na następny rok.

Tymczasem Janowski awansował na fotel wicelidera punktacji. Zastąpił na nim Patryka Dudka, który dzisiaj odpadł w pierwszym półfinale. Musiał uznać wyższość Zmarzlika i Doyle'a.
Dudek niemniej ma tyle samo punktów co Janowski. Najważniejsze, że tracą do Doyle'a zaledwie po 3 oczka.

W Wielkiej Brytanii zawiódł tylko jeden Polak - Piotr Pawlicki. Zdobył 1 punkt. W generalce spadł z 9. na 12. miejsce.

Nie popisał się również startujący u siebie Tai Woffinden. Były dwukrotny mistrz świata też nie przeszedł fazy zasadniczej. Największym przegranym był jednak urzędujący czempion Greg Hancock. Amerykanin wycofał się z zawodów już w trakcie pierwszego biegu, ze względu na kontuzję barku. Dzień przed przybyciem do Cardiff przewrócił się na schodach.

Wyniki GP Wielkiej Brytanii 2017:
1. Maciej Janowski - 17 pkt. (3,3,1,3,1,3,3) + 1. miejsce w finale
2. Jason Doyle - 13 pkt. (1,w,2,3,3,2,2) + 2. miejsce w finale
3. Matej Zagar - 12 pkt. (3,3,2,0,1,2,1) + 3. miejsce w finale
4. Bartosz Zmarzlik - 16 pkt. (3,2,3,3,2,3,d) + 4. miejsce w finale
5. Emil Sajfutdinow - 11 pkt. (0,2,3,3,3,0)
6. Peter Kildemand - 10 pkt. (1,1,3,2,3,0)
7. Patryk Dudek - 10 pkt. (1,3,2,1,2,1)
8. Chris Holder - 10 pkt. (1,1,3,2,2,1)
9. Tai Woffinden - 9 pkt. (3,2,2,1,1)
10. Niels-Kristian Iversen - 7 pkt. (2,2,0,0,3)
11. Fredrik Lindgren - 7 pkt. (2,3,d,2,0)
12. Antonio Lindbaeck - 7 pkt. (2,1,1,1,2)
13. Martin Vaculik - 4 pkt. (0,0,1,2,1)
14. Josh Bates - 2 pkt. (2,0,0)
15. Craig Cook - 2 pkt. (t,1,1,0,0)
16. Piotr Pawlicki - 1 pkt. (t,0,0,1,0)
17. Adam Ellis - 0 pkt. (0,0,0)
18. Greg Hancock - 0 pkt. (d,-,-,-,-)

Klasyfikacja generalna sezonu 2017 po 6 z 12 turniejów (TOP 10 + Piotr Pawlicki):