Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: Janowski sensacyjnym zwycięzcą przerwanego GP Łotwy
Żużel: Janowski sensacyjnym zwycięzcą przerwanego GP Łotwy

2015-07-18 - G. Filiks     Tagi: Żużel, Wyniki, Janowski, Grand Prix, Łotwa, Daugavpils
Trzynaście dni po zostaniu indywidualnym mistrzem Polski w jeździe na żużlu, Maciej Janowski odniósł pierwszy triumf w indywidualnych mistrzostwach świata, niespodziewanie wygrywając Grand Prix Łotwy przerwane przez deszcz.Na torze w Daugavpils zaczęło padać przed siedemnastym biegiem. Dokończono fazę zasadniczą, ale wobec pogorszenia się pogody, rywalizację wstrzymano przed półfinałami i po kilkunastominutowym oczekiwaniu na poprawę warunków, odwołano resztę zawodów. Był to wymarzony obrót spraw dla Janowskiego, który zwyciężył fazę zasadniczą, tym samym został ogłoszony zwycięzcą całego turnieju.

Nasz rodak do wygranej tak naprawdę nie potrzebował wiele - zwyciężył dwa wyścigi, a w trzech pozostałych dojeżdżał jako drugi. Zgromadził łącznie 12 punktów. Decydujący okazał się bieg nr 18, w którym śmiało wyprzedził na dystansie głównego rywala Nickiego Pedersena. Duńczyk uległ "Magicowi" jednym oczkiem.

Podium uzupełnił Troy Batchelor. Lider klasyfikacji generalnej sezonu Tai Woffinden zajął 7. miejsce z ośmioma punktami na koncie i zmalała jego przewaga nad Pedersenem oraz obrońcą mistrzowskiego tytułu Gregiem Hancockiem.

Hancock zbliżył się do Brytyjczyka na 14 oczek mimo, że dwukrotnie łapał gumę. Z kolei Pedersen obecnie traci do Woffindena 9 punktów.
Niestety, polski zawodnik nie tylko otwiera tabelę wyników, ale i ją zamyka. Wicemistrz globu Krzysztof Kasprzak, który ubiegłego roku wygrał na Łotwie, teraz pogrążony w kryzysie formy uplasował się na ostatniej pozycji z zerowym dorobkiem punktowym. Jako jedyny nie wywalczył żadnego oczka.
Indywidualne Mistrzostwa Świata w jeździe na żużlu - sezon 2015 - GP Łotwy (Daugavpils) - tabela końcowa