Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: Polskie podium w GP Łotwy. Pawlicki wygrywa, Dudek drugi, Janowski trzeci

2017-05-27 - G. Filiks     Tagi: Żużel, Grand Prix, Pawlicki, Dudek, Janowski, Łotwa
Polacy niewiarygodnie zdominowali Grand Prix Łotwy, trzecią tegoroczną rundę mistrzostw świata w jeździe na żużlu. Reprezentant naszego kraju znalazł się na każdym z trzech stopni podium.

Zwyciężył Piotr Pawlicki, drugi był Patryk Dudek, a trzeci triumfator poprzedniej edycji zawodów w Daugavpils - Maciej Janowski. Ostatnie miejsce w finale przypadło wiceliderowi klasyfikacji generalnej Jasonowi Doyle'owi, który jechał jako trzeci, ale zdefektował mu motocykl.

W turnieju przebiegającym pod znakiem świetnej walki, ale też trudnych warunków na torze, które pogarszał padający deszcz, Polacy wygrali większość biegów.

Nie poszło jedynie Bartoszowi Zmarzlikowi, który zwyciężył jeden wyścig, ale zakończył zmagania na 11. miejscu. W swoim ostatnim występie miał bolesny upadek. W zdarzeniu uczestniczyli też Janowski i Matej Zagar.

Poza Zmarzlikiem fazy zasadniczej nie przebrnął m. in. obrońca mistrzowskiego tytułu Greg Hancock, sklasyfikowany bezpośrednio za Polakiem. Z kolei w półfinałach odpadli m. in. Tai Woffinden i Emil Sajfutdinow. Pierwszego z wymienionych pokonał w walce Janowski, drugiego Doyle.

Dudek dzięki zdobyciu 16 punktów został nowym liderem tabeli łącznej sezonu. Wyprzedza o jedno oczko Doyle'a oraz poprzedniego lidera Fredrika Lindgrena, który na Łotwie zgromadził tylko 5 punktów.
Janowski jest czwarty, Pawlicki szósty, natomiast Zmarzlik plasuje się niestety poza czołową ósemką, na 10. lokacie.