Motorsport  »  Aktualności  »  Weekend w motorsporcie: Russell nowym liderem Formuły 2
Formuła 2

Weekend w motorsporcie: Russell nowym liderem Formuły 2

Minionego weekendu startowała Formuła 1 i Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski. Co działo się jeszcze w sportach motorowych? W akcji można było oglądać także m. in. Formułę 2 - która ma nowego lidera.

Mistrzostwa startowały razem z F1 na torze Red Bull Ring w Austrii. Bohaterem szóstej rundy sezonu był George Russell. Aktualny czempion serii GP3 i junior Mercedesa był najlepszy kolejno na treningu, w kwalifikacjach oraz w sobotnim wyścigu głównym. Brytyjczyk zaimponował i w niedzielnym sprincie, z odwróconą kolejnością startową. Przebił się z pozycji sódmej na drugą. Finiszował przed nim tylko ruszający z czoła stawki Artiom Markiełow.

Dzięki znakomitej jeździe Russell na półmetku sezonu przejął prowadzenie w klasyfikacji generalnej od juniora McLarena, urzędującego mistrza Europejskiej Formuły 3 i rodaka Lando Norrisa. Norris był drugi w kwalifikacjach i wyścigu głównym, zaś w sprincie nie zapunktował. Zamiast jak Russell przebijać się do przodu, wypadł z czołowej dziesiątki.

Teraz Russell wyprzedza Norrisa w tabeli łącznej o 10 punktów. Trzeci Markiełow traci do lidera już 38 oczek.

Dodajmy, że w związku z problemem nagminnego gaśnięcia nowego bolidu F2 na starcie, oba wyścigi w Austrii rozpoczynały się za samochodem bezpieczeństwa.

Marquez zwycięzcą zwariowanego wyścigu MotoGP na Assen

Marc Marquez umocnił się na prowadzeniu w MotoGP, zwyciężając szalone zawody na torze Assen w Holandii.

MotoGP - urywki z Holenderskiego TT

Mistrz świata okazał się najlepszy i w kwalifikacjach, i w wyścigu, ale ósma eliminacja sezonu bynajmniej nie była dla niego spacerkiem.As Hondy na pierwszym okrążeniu stracił pozycję lidera na rzecz przebijającego się z dziesiątego pola Jorge Lorenzo. Zawodnik Ducati polował na trzeci triumf z rzędu, lecz nie było dane mu go odnieść.

W pewnym momencie Lorenzo został dość poważnie uderzony od tyłu przez Valentino Rossiego, ale obaj utrzymali się na motocyklach - i pozostali na czele stawki.
MotoGPMotoGP
Jednak niedługo po półmetku wyścigu Lorenzo oddał pierwszą lokatę wicemistrzowi świata i zespołowemu partnerowi Andrei Dovizioso.

Później pierwsze miejsce wpadało jeszcze w ręce Mavericka Vinalesa oraz Rossiego.

Dopiero pod koniec Marquez oderwał się od zażartej walki w czołówce i wygrał z ponad 2-sekundową przewagą.

Na podium stanęli sami Hiszpanie, z trzech różnych zespołów. Drugi ostatecznie był Alex Rins (Suzuki), a trzeci Vinales (Yamaha).
Lorenzo natomiast spadł na siódmą pozycję.

W tabeli łącznej Marquez prowadzi teraz z przewagą 41 punktów. Jego najgroźniejszym konkurentem jest Rossi.

Kristoffersson wygrywa w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata przed własną publicznością

Johan Kristoffersson dominuje w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata i ani myśli przestawać. Wczoraj broniący tytułu Szwed zwyciężył przed własną publicznością.

Rallycrossowe Mistrzostwa Świata - finał zawodów w Szwecji

Była to piąta wygrana kierowcy Volkswagena Polo R na sześć dotychczas rozegranych zawodów sezonu 2018.Kristoffersson prowadził podczas finału w Holjes od startu do mety. Drugie miejsce zajął Andreas Bakkerud (Audi S1). Trzeci dojechał Mattias Ekstrom (Audi S1), ale potem dostał karę i jego pozycję przejął Jerome Grosset-Janin (Renault Megane RS), dla którego to pierwsze podium w WRX.
Rallycrossowe Mistrzostwa ŚwiataRallycrossowe Mistrzostwa Świata
Do finału nie dostali się m. in. Sebastien Loeb (Peugeot 208) i Petter Solberg (Volkswagen Polo R). Obaj odpadli w drugim półfinale. Francuz zajął w nim czwartą lokatę - i stracił fotel wicelidera klasyfikacji generalnej sezonu na rzecz Bakkeruda. Norweg zaś prowadził, lecz zepsuł mu się samochód.

Woffinden wychodzi na prowadzenie w Mistrzostwach Świata w jeździe na żużlu

Tai Woffinden wygrał żużlowe Grand Prix Danii - i odebrał Fredrikowi Lindgrenowi pozycję lidera Mistrzostw Świata.

Czempion z lat 2013 i 2015 pokonał w finale Artioma Łagutę, Grega Hancocka oraz urzędującego mistrza Jasona Doyle'a, dla którego zabrakło miejsca na podium.Turniej był nudny - i nie ułożył się dobrze dla Polaków. Najlepszy z naszych - Bartosz Zmarzlik - odpadł w drugim półfinale. Spowodował upadek Nickiego Pedersena i został wykluczony z powtórki.

Z kolei Patryk Dudek, Maciej Janowski oraz Przemysław Pawlicki nie przebrnęli fazy zasadniczej.

W generalce Dudek spadł z trzeciego na szóste miejsce, a Janowski z czwartego na siódme. Zmarzlik jest dziesiąty, zaś Pawlicki plasuje się na trzynastej pozycji.