Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  Formuła E: Kwalifikacje w Pekinie dla Nicolasa Prosta
Formuła E: Kwalifikacje w Pekinie dla Nicolasa Prosta

2014-09-13 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, Prost, Kwalifikacje, Formuła E, Pekin
Nicolas Prost zdobył pole position do pierwszego w historii wyścigu elektrycznej Formuły E, wygrywając kwalifikacje na ulicach Pekinu.

Francuz, który jest kierowcą rodzimego zespołu e.dams współkierowanego przez swojego słynnego ojca Alaina Prosta (4-krotnego mistrza świata Formuły 1), uzyskał czas 1:42.200 i pokonał o 0.1 sekundy najlepszego na pierwszym treningu Lucasa di Grassiego. Prost na kolejnym okrążeniu był jeszcze szybszy, ale zblokował koła na dohamowaniu do przedostatniego zakrętu i nawet miał spotkanie pierwszego stopnia ze ścianą z opon. Szczęśliwie nie uszkodził bolidu.

Trzecie miejsce zajął zespołowy partner di Grassiego z ekipy Abt - syn szefa teamu Daniel Abt. Czwartą pozycję wywalczył Karun Chandhok.
Formuła E: Kwalifikacje w Pekinie dla Nicolasa ProstaFormuła E: Kwalifikacje w Pekinie dla Nicolasa Prosta
Czołową szóstę uzupełnili Franck Montagny startujący dla amerykańskiego zespołu Andretti Autosport oraz świetnie znany polskim kibicom Nick Heidfeld.

Tylko dziewiąty był najszybszy na przedsezonowych testach Sebastien Buemi. Szwajcar, który miał wypadek na drugim treningu, stracił do teamowego kolegi Prosta ponad pół sekundy.
Najwolniejsze okazały się dwie kobiety startujące w nowych mistrzostwach - Katherine Legge oraz Michela Cerruti.

W stawce 20 kierowców, trzech zawodników nie ustanowiło żadnego rezultatu. Jarno Trulli od razu uszkodził samochód na barierze, zaś najlepszemu na drugim treningu Bruno Sennie oraz Stephane Sarrazinowi bolidy odmówiły posłuszeństwa.
Kwalifikacje rozegrano w czterech grupach po pięciu kierowców. Cała najszybsza trójka jechała w trzeciej.