Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie startów Polaków w weekend: Pech Basza w kartingowych mistrzostwach świata
Karol Basz w kartingu

Minionego weekendu Bartosz Zmarzlik stanął na podium w żużlowym GP Sztokholmu. 22-latek nie był jedynym Polakiem w sportach motorowych, który rywalizował w mistrzostwach świata.Karol Basz wziął udział w kartingowym czempionacie globu w kategorii OK. Mistrz kategorii KF z 2015 roku i wicemistrz OK z 2016 roku uchodził za jednego z głównych faworytów zawodów na brytyjskim torze PF International.
Karol Basz w kartinguKarol Basz
Niestety, nawet nie dostał się do finału. Najpierw przeszkodziła mu "drobna usterka techniczna". Potem kierowca zespołu Kosmic Racing odrabiał straty... aż w jego gokarcie spadł łańcuch.

Wygrana Janosza w Lamborghini Super Trofeo Asia

Artur Janosz wspólnie ze swoim brytyjskim zmiennikiem Tobym Sowerym zwyciężył jeden z wyścigów azjatyckiej edycji Lamborghini Super Trofeo na mokrym torze Formuły 1 w Szanghaju.

Były wicemistrz Euroformuły Open zaczął od trzeciego miejsca w kwalifikacjach. W pierwszych zawodach je powtórzył. Mógł finiszować drugi, ale przegrał zacięty pojedynek na ostatnim okrążeniu.

W drugim wyścigu Janosz i Sowery byli już najlepsi.
Artur JanoszArtur Janosz w Lamborghini Super Trofeo Asia
To dla Polaka pierwszy prawdziwy triumf w pucharze. Wygrał w nim i wcześniej, ale tylko w swojej klasie.

Mirecki awansuje w Formule Renault 2.0 NEC

Bartek Mirecki i Julia Pankiewicz startowali w łączonych wyścigach Formuły Renault 2.0 Eurocup oraz Formuły Renault 2.0 NEC na pętli Spa-Francorchamps.
Oboje zajęli bardzo odległe pozycje we wszystkich trzech rozegranych zawodach, ale Mirecki mimo tego plasował się wysoko wśród kierowców zaliczanych do północnoeuropejskiego pucharu. Był w nim piąty i dwukrotnie czwarty.

Dzięki temu awansował na 3. miejsce w klasyfikacji łącznej sezonu.
Bartłomiej Mirecki w Formule Renault 2.0 NECBartłomiej Mirecki
Były dwukrotny mistrz Kia Lotos Race nawet miał szansę wygrać drugie zawody, lecz przeszkodziły mu problemy ze skrzynią biegów.

Pierwszy wyścig zakończono po trzech okrążeniach za samochodem bezpieczeństwa. Powodem była mgła.

Śmiechowski tuż za podium w ELMS

Na Spa ścigał się też Jakub Śmiechowski - w European Le Mans Series.

Były mistrz BOSS GP startując Ligierem JS P3 polskiego zespołu Inter Europol Competition w duecie z Niemcem Martinem Hippe ukończył czterogodzinne zawody na 4. miejscu w kategorii LMP3.
Jakub Śmiechowski w ELMSJakub Śmiechowski
W klasyfikacji ogólnej wyścigu przypadła im 15. lokata.

Spadek Rdest w Audi Sport TT Cup

Gosia Rdest spadła z 5. na 7. miejsce w klasyfikacji generalnej pucharu Audi TT.

Polka startowała na austriackim Red Bull Ringu. Zaczęła od 7. pozycji w kwalifikacjach.

W pierwszym wyścigu niestety nie osiągnęła mety. Odpadła przez awarię elektryki w samochodzie.
Gosia Rdest w Audi Sport TT CupGosia Rdest
Do drugich zawodów miała ruszać z szóstego pola, lecz została cofnięta o trzy lokaty za jak to określiła "maniany" z sobotniej rywalizacji.

W niedzielnym wyścigu miała kolejne kłopoty - m.in. przejechała cały dystans ze skręconą kierownicą - ale przynajmniej finiszowała na 10. miejscu. Była to jednocześnie 7. pozycja wśród stałych uczestników cyklu.

Urbaniak najlepszym debiutantem w Renault Clio Cup Central Europe

Na niemieckim torze Hockenheimring dobiegł końca tegoroczny sezon pucharu Europy Centralnej Renault Clio, w którym mogliśmy oglądać wielu Polaków.

Podczas finałowej rundy próżno było szukać nazwisk kierowców znad Wisły w czołówkach wyścigów, ale nasz najlepszy zawodnik - urzędujący mistrz Kia Lotos Race Karol Urbaniak - i tak wygrał klasyfikację generalną debiutantów.