Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Pierwsza wygrana Loeba w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata
Rallycrossowe Mistrzostwa Świata

Sebastien Loeb odniósł pierwsze zwycięstwo w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata, wygrywając w mokrych warunkach pogodowych nowe zawody na Łotwie.

Były 9-krotny czempion globu w rajdach triumfował na dwie rundy przed końcem swojego pierwszego pełnego sezonu w WRX.

Francuz dosiadający Peugeota 208 prowadził w finale od startu do mety. Zaliczył Joker Lap na przedostatnim okrążeniu i spokojnie wrócił na podstawowy tor przed liderem klasyfikacji generalnej Mattiasem Ekstromem (Audi S1), który zajmując drugie miejsce powiększył swoją przewagę w punktacji do 27 oczek. O najniższy stopień podium walczyli Johan Kristoffersson (Volkswagen Polo), Andreas Bakkerud (Ford Focus RS) oraz Timmy Hansen (Peugeot 208). Górą z tego pojedynku wyszedł Hansen, urzędujący wicemistrz serii i zespołowy kolega Loeba.

Po starcie doszło do wypadku Timura Timercjanowa. Rosjanin dotknął się z Bakkerudem i wylądował na bandzie.

Choć najlepszy w kwalifikacjach Kristoffersson w finale finiszował jako ostatni, odebrał drugą pozycję w tabeli łącznej sezonu obrońcy tytułu Petterowi Solbergowi (Citroen DS3), który miał najgorszy występ w karierze. Norweg pierwszy raz nie przebrnął kwalifikacji. Najpierw został zdyskwalifikowany za kolizję z Ekstromem, a potem wpadł w opony, bo nie widział dobrze przez zamgloną szybę.

Solberg nie zdobył ani jednego punktu i traci 34 oczka do Ekstroma w generalce.

Loeb plasuje się w niej na 5. miejscu.

Rallycrossowe Mistrzostwa Świata - skrót finałowego wyścigu na Łotwie

Stroll mistrzem Europejskiej Formuły 3

Lance Stroll dominujący w Europejskiej Formule 3, zapewnił sobie w niej mistrzowski tytuł na jedną eliminację przed końcem sezonu.
Jeszcze niepełnoletni syn kanadyjskiego miliardera i dyktatora mody Lanwrence'a Strolla, w ostatni weekend najpierw wygrał kwalifikacje na torze Imola, pokonując po zaciętej walce dwóch juniorów Red Bulla (Sergio Settę Camarę oraz Niko Kariego), a potem zwyciężył drugi i trzeci wyścig. W pierwszym był drugi.Stroll uzbierał już 432 punkty i wyprzedza aż o 136 drugiego w tabeli łącznej Maximiliana Gunthera, zespołowego partnera z Premy.

Lance był wcześniej podopiecznym Ferrari, a teraz jest kierowcą rozwojowym Williamsa w Formule 1 i podobno już uzgodniono, że rozpocznie starty w królowej sportów motorowych dla brytyjskiej ekipy w 2017 roku.

Mick Schumacher tylko wicemistrzem Niemieckiej Formuły 4

Mick Schumacher przegrał rywalizację o mistrzostwo Niemieckiej F4.

Syn byłego 7-krotnego mistrza świata F1 Michaela Schumachera zajął 2. miejsce w klasyfikacji generalnej gromadząc 322 oczka, o 52 mniej niż najlepszy Joey Mawson z Australii.Młody Schumacher wygrał 5 z 24 rozegranych wyścigów, a w 7 innych stawał na niższych stopniach podium.

Mick może jeszcze zostać mistrzem Włoskiej Formuły 4, ale aktualnie i w niej ustępuje jednemu rywalowi - Marcosowi Siebertowi. Trzy wyścigi przed końcem sezonu 17-latek ma 180 punktów i traci 25 do Argentyńczyka, który jak Mawson jest od niego starszy o 3 lata.

Giovinazzi wyprzedził Gasly'ego w GP2

Antonio Giovinazzi odebrał Pierre Gasly'emu prowadzenie w klasyfikacji generalnej GP2 podczas eliminacji w Malezji. Przed finałową rundą sezonu w Abu Zabi zeszłoroczny wicemistrz Europejskiej F3 ma 7 punktów więcej od teamowego kolegi z Premy i protegowanego Red Bulla.Gasly zwyciężył kwalifikacje, pokonując Giovinazziego o 0,082 sekundy, ale fatalnie wystartował z pole position w głównym wyścigu i spadł na dziesiąte miejsce. Ostatecznie nie zdobył ani jednego punktu, finiszując jako jedenasty.

Giovinazzi perfekcyjnie wykorzystał wpadkę Francuza, wygrywając zawody. Włoch wyszedł zwycięsko z batalii na pierwszym okrążeniu z Raffaele Marciello, a później dał sobie radę ze Siergiejem Sirotkinem.Sirotkin zajął drugą pozycję, podium uzupełnił Norman Nato.

W niedzielnym sprincie oglądano pierwszy triumf w GP2 byłego kolegi zespołowego Artura Janosza w GP3 i rodaka Giovinazziego - Luki Ghiotto. Zawodnik teamu Trident wygrał po starcie z drugiego pola. Drugi był Marciello, a trzeci Gasly, który po drodze wyprzedził Giovinazziego, gdy ten próbując przeskoczyć Olivera Rowlanda znalazł się na poboczu. Ale 22-latek osiągnął metę tylko jedną lokatę niżej od swojego konkurenta do tytułu.Rozstrzygnięcia w IMSA WeatherTech SportsCar Championship

Dane Cameron i Eric Curran zdobyli mistrzostwo amerykańskiej serii wyścigów samochodów sportowych IMSA WeatherTech SportsCar Championship we flagowej klasie Prototype.

Podczas finałowej rundy sezonu - prestiżowego Petit Le Mans - Amerykanie wspomagani przez świeżo upieczonego mistrza IndyCar Simona Pagenauda zajęli czwarte miejsce. Zwyciężyli John Pew, Oswaldo Negri i Olivier Pla w Ligierze JS P2 z silnikiem Hondy.Klasyfikację generalną Prototype Challenge wygrali Renger van der Zarde i Alex Popow. Holendersko-wenezuelski duet zdobył tyle samo punktów co Tom Kimber-Smith oraz Robert Alon, ale triumfował więcej razy.

W kategorii GT Le Mans mistrzostwo powędrowało do Olivera Gavina i Tommy'ego Milnera, którzy ścigali się Chevroletem Corvette C7. R.

W klasie GT Daytona najlepsi byli Alessandro Balzan i kobieta Christina Nielsen. Startowali najpierw Ferrari 458 Italia GT3, a potem nowym Ferrari 488 GT3.