Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WEC: Audi zgarnęło całe podium w 6-godzinnym wyścigu na Spa
WEC: Audi zgarnęło całe podium w 6-godzinnym wyścigu na Spa

Audi R18 e-trony quattro zajęły trzy pierwsze miejsca w 6-godzinnych zawodach na belgijskim torze Spa-Francorchamps, drugiej rundzie sezonu 2013 Długodystansowych Mistrzostw Świata. Wyścig padł łupem załogi numer 1  Andre Lotterer/Marcel Fassler/Benoit Treluyer.

Zwycięskie trio i zarazem panujący mistrzowie świata musieli odrabiać straty po dwóch potknięciach na początku, ale mieli tempo, aby dogonić oraz wyprzedzić dwa siostrzane Audi, a także odeprzeć natarcie Toyoty. Wygrali z ponad minutą przewagi nad załogą nr 2 Tom Kristensen/Loic Duval/Allan McNish. Startując Audi nr 1 z pole position, Lotterer opuścił pierwszy zakręt i spadł za oba pozostałe wozy niemieckiego producenta oraz najnowszą wersję Toyoty TS030 Hybrid prowadzoną przez Nicolasa Lapierre.

Lotterer wrócił na czoło stawki przed pierwszą turą pit-stopów, jednak w drugiej godzinie jazd poniósł kolejne straty. Przebił oponę podczas neutralizacji, jedynej wczoraj.
WEC: Audi zgarnęło całe podium w 6-godzinnym wyścigu na SpaWEC: Audi zgarnęło całe podium w 6-godzinnym wyścigu na Spa
Gdy za sterami Audi nr 1 zasiadł Fassler, miał przeszło minutę straty do Kristensena w samochodzie nr 2. Ale zdołał wrócić do gry zaraz po półmetku wyścigu. Zwycięstwo pierwszej załogi przypieczętował Lotterer, kiedy ponownie wskoczył do auta na finałowe przejazdy. Serią najszybszych okrążeń odskoczył rywalom.
Audi nr 2 rzadko dorównywało szybkością zwycięskiemu samochodowi, lecz przecięło metę 50 sekund wcześniej niż oznaczona numerem 3 wydłużona wersja e-tron quattro, którą jechali Marc Gene, Lucas di Grassi i Oliver Jarvis.

Toyota nr 7 w specyfikacji na sezon 2013 podążała z trójką Audi do trzeciej serii pit-stopów. Podczas czwartej godziny wyścigu przydarzyła się jej awaria systemu odzyskiwania energii, skutkująca przegrzaniem hamulców. Samochód wycofano z zawodów. Prowadzili go Lapierre i Kazuki Nakajima, Alex Wurz nie zdążył wystąpić.
Zeszłoroczna Toyota oznaczona numerem 8 nie miała tak dobrego tempa i finiszowała czwarta, okrążenie za autami Audi. Dzielili się nią Anthony Davidson, Sebastien Buemi oraz Stephane Sarrazin.

Rywalizację prywaciarzy w LMP1 ponownie wygrała stajnia Rebellion Racing, wystawiająca dwie Loly B12/60 napędzane silnikami Toyoty. Załoga nr 12      Nick Heidfeld/Neel Jani/Nicolas Prost dojechała piąta, nr 13                       Andrea Belicchi/Mathias Beche/Cong Fu Cheng szósta.
Zmagania kategorii LMP2 zwyciężyła ORECA 03-Nissan nr 49 ekipy Pecom Racing, prowadzona przez Luisa Pereza-Companc, Pierre Kaffera oraz Nicolasa Minassiana. Pod koniec straciła większość swojej przewagi z powodu kapcia, ale pozostała na czele.

W GTE Pro Aston Martin tym razem uległ Ferrari. Włoski duet Gianmaria Bruni/Giancarlo Fisichella jadący Ferrari F458 Italia nr 51 teamu AF Corse wygrał zacięty pojedynek z Aston Martinem GTE składu nr 98 - Bruno Senna/Frederick Makowiecki/Robert Bell.