Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WEC: Dominacja Audi w Sao Paulo
WEC: Dominacja Audi w Sao Paulo
Audi zgarnęło dublet w 6-godzinnym wyścigu na brazylijskim torze Interlagos, czwartej tegorocznej rundzie Długodystansowych Mistrzostw Świata (WEC).

Jako pierwsze metę przecięło Audi R18 e-tron quattro oznaczone numerem 1. Broniąca tytułu załoga Marcel Fassler / Andre Lotterer / Benoit Treluyer pokonała o pełne trzy okrążenia zespołowych kolegów z wozu nr 2, wciąż przewodzące klasyfikacji generalnej sezonu trio Allan McNish / Tom Kristensen / Loic Duval, które w drodze po drugie miejsce przeżyło wiele przygód.
WEC: Dominacja Audi w Sao PauloWEC: Dominacja Audi w Sao Paulo
Walka o zwycięstwo stała się wewnątrzzespołowym pojedynkiem załóg Audi nieco ponad pół godziny od startu wyścigu. Wtedy właśnie jedyna Toyota TS030 Hybrid ze Stephane Sarrazinem na pokładzie została wyeliminowana przez Lotusa T128 kategorii LMP2, którym jechał Dominik Kraihamer.

McNish na starcie pokonał ruszającego z pole position Fasslera i zbudował 8-sekundową przewagę, zanim wyjechał safety car wskutek zderzenia Sarrazin - Kraihamer.
W trakcie neutralizacji liderujące Audi zamieniły się kolejnością. Auto nr 2, do którego wsiadł Kristensen, utknęło za wolnym rywalem i dało się przeskoczyć wozowi nr 1, prowadzonemu już przez Lotterera.

Audi nr 1 następnie wyraźnie odskoczyło Audi nr 2. Przewaga przekroczyła pół minuty. Gdy wsiadła trzecia zmiana - Treluyer i Duval, dystans pomiędzy liderującą parą zmalał do 22 sekund.
Jednak Duval po pit-stopie zgubił prawe tylne koło i strata "dwójki" sięgnęła całego okrążenia. Później Francuz jeszcze dostał dwie kary 'stop&go' - 30 sekund za przekroczenie prędkości na pasie serwisowym oraz 60 sekund za niebezpieczne wypuszczenie z pit-stopu.

Za duetem Audi, trzecia finiszowała Lola zespołu Rebellion Racing z załogą Nick Heidfeld / Nicolas Prost / Mathias Beche. Szwajcarski team wywalczył
pierwsze podium w WEC.
Zmagania klasy LMP2 zdominowała Oreca 03 - Nissan stajni G-Drive/Delta-ADR. Załoga nr 26 - Mike Conway / Roman Rusinow / John Martin w tabeli ogólnej została sklasyfikowana na czwartej pozycji.

W GTE Pro rywalizacja była zdecydowanie bardziej zacięta. Ferrari 458 Italia prowadzone przez Gianmarię Bruniego i Giancarlo Fisichellę wygrało o zaledwie 1.4 sekundy z Aston Martinem Vantage GTE duetu Stefan Mucke / Darren Turner.
Triumf w GTE Am przypadł Aston Martinowi Vantage GTE pary Jamie-Campbell-Walter / Stuart Hall. Załoga nr 96 przejęła prowadzenie dopiero pod koniec, gdy siostrzany samochód ekipy Nicki Thiim / Kristian Poulsen / Christoffer Nygaard stracił koło.
WEC 2013 - 6-godzinny wyścig na Interlagos - wyniki (TOP 10)