Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WEC: Toyota na pole position w 24h Le Mans, rekordowe okrążenie Kobayashiego
WEC: Toyota na pole position w 24h Le Mans, rekordowe okrążenie Kobayashiego

Toyota podwójnie wygrała kwalifikacje do 24-godzinnego wyścigu Le Mans.

Pole position wywalczył prototyp LMP1 japońskiego koncernu oznaczony numerem 7, którym startują Kamui Kobayashi, Stephane Sarrazin i Mike Conway.

Kobayashi w drugiej części czasówki pobił o ponad 2 sekundy rekord okrążenia obecnej konfiguracji toru Circuit de la Sarthe ustanowiony w 2015 roku przez Neela Janiego w Porsche, wykręcając czas 3:14,791.

Okrążenie Kobayashiego
WEC: Toyota na pole position w 24h Le Mans, rekordowe okrążenie KobayashiegoWEC: Toyota na pole position w 24h Le Mans, rekordowe okrążenie Kobayashiego
Drugie miejsce zajęli liderzy klasyfikacji generalnej Długodystansowych Mistrzostw Świata (WEC) - Sebastien Buemi, Anthony Davidson i Kazuki Nakajima. W tej załodze najlepsze okrążenie pokonał również Japończyk, czyli Nakajima. Był wolniejszy od Kobayashiego o 2,337 sekundy, ale pokonał o 0,131 sekundy najszybszego kierowcę Porsche - Janiego.

W LMP2 pole position zgarnęła Oreca 07 wystawiana przez zespół G-Drive, dzięki okrążeniu Alexa Lynna. Brytyjczyk tworzący załogę z Romanem Rusinowem i Pierre Thirietem był szybszy o 0,197 sekundy niż najbliższy rywal - Witalij Pietrow z teamu Manor.

W klasie GTE Pro wygrał Aston Martin Vantage GTE prowadzony przez Darrena Turnera. Brytyjczyk przebił o 0,191 sekundy Jamesa Calado z Ferrari 488 GTE.
W GTE Am najszybszy okazał się Chevrolet Corvette C7.R dosiadany przez Fernando Reesa. Brazylijczyk wyprzedził o 0,390 sekundy Pedro Lamy'ego w Aston Martinie.