Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WEC: Toyota na pole position w Szanghaju
WEC: Toyota na pole position w Szanghaju

Toyota wygrała z Audi kwalifikacje do 6-godzinnego wyścigu na Shanghai International Circuit, przedostatniej rundy tegorocznego sezonu Długodystansowych Mistrzostw Świata (WEC).

Alexander Wurz i Nicolas Lapierre za sterami modelu TS030 Hybrid oznaczonego numerem 7, uzyskali średnią z czterech okrążeń po chińskim torze równą 1:48.013. Austriacko-francuski duet pokonał o zaledwie 0.089 sekundy Marcela Fasslera oraz Benoita Treluyera jadących Audi R18 e-tron quattro nr 1. Trzecie miejsce przypadło drugiej Toyocie (nr 8). Stephane Sarrazin i Sebastien Buemi stracili nią do wyniku kierowców siostrzanego wozu 0.681 sekundy.

Tylko czwarte było Audi nr 2, którego załoga przewodzi klasyfikacji generalnej sezonu. Prowadzący wóz Allan McNish i Tom Kristensen okazali się wolniejsi niż zdobywcy pole position już o ponad sekundę.
WEC: Toyota na pole position w SzanghajuWEC: Toyota na pole position w Szanghaju
Kategorię LMP2 zdominowali John Martin oraz Mike Conway w prototypie ORECA-Nissan 03 (nr 26) zespołu G-Drive/Delta/ADR, odskakując reszcie stawki na prawie 0.8 sekundy.

W obu klasach GTE górą był Aston Martin.

Rywalizację dywizji Pro wygrali Darren Turner i Stefan Mucke w modelu Vantage GTE nr 97, pokonując o zaledwie 0.019 sekundy kolegów z siostrzanego samochodu - Bruno Sennę oraz Richie Stanawaya.
Pole position w GTE Pro padło łupem Christoffera Nygaarda i nowego mistrza Porsche Supercup - Nickiego Thiima, którzy Aston Martinem Vantage V8 nr 95 wygrali z Ferrari 458 Italia nr 61 teamu AF Corse, prowadzonym przez Marco Ciociego i Matta Griffina.
Długodystansowe Mistrzostwa Świata (WEC) - Szanghaj 2013 - kwalifikacje (TOP 10)