Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie startów Polaków w weekend: Trudny debiut Waliłko i Parysa w Porsche Supercup
Porsche Supercup
Igor Waliłko i Piotr Parys minionego weekendu nie mieli łatwego debiutu w doskonale znanym polskim fanom cyklu Porsche Supercup.

O ciężkiej przeprawie może mówić zwłaszcza 17-letni Parys, który nie zapunktował w żadnym z dwóch wyścigów inauguracyjnej rundy sezonu na obiekcie Barcelona-Catalunya. Lepiej poszło rutynowanemu Robertowi Lukasowi. Najpierw omal nie uzyskał najlepszego czasu na trenigu. Potem musiał zadowolić się 6. miejscem w bardzo wyrównanych kwalifikacjach, ale awansował na 4. pozycję w sobotnim wyścigu.

Niestety w niedzielnym wypadł słabiej, zajmując 9. lokatę. Stracił wiele miejsc omijając samochód stojący na torze. Waliłko był 14. w czasówce. W pierwszych zawodach przesunął się na 12. miejsce. W drugich podążał nawet jako siódmy, jednak potem się obrócił. Ostatecznie został sklasyfikowany na 18. pozycji.

Parys natomiast zaczął od 17. miejsca w kwalifikacjach. W pierwszym wyścigu nie miał szansy się zrehabilitować - zakończył występ po trzech okrążeniach w wyniku problemu z chłodnicą, do której dostał się żwir naniesiony na tor.
Następnego dnia osiągnął metę, ale na 19. lokacie. Po drodze miał kolizję z rywalem.

W klasyfikacji generalnej sezonu Lukas jest 5. Waliłko plasuje się na 15. miejscu, a Parys na 22. Wszyscy trzej tworzą Kadrę Narodową powołaną przez Polski Związek Motorowy.

Więcek coraz lepszy w Formule DRIFT

Topowy polski drifter Piotr Więcek zaliczył swój najlepszy występ w amerykańskiej Formule DRIFT.

Podczas trzeciej rundy sezonu, zorganizowanej na torze Road Atlanta, pierwszy raz w karierze wszedł za sterami Nissana Silvia S15 do TOP 8. Tam ustąpił Łotyszowi Kristapsowi Blussowi po zaciętej dogrywce.Dzięki dobrej jeździe awansował na 11. miejsce w punktacji.

Dodajmy, że trzecią tegoroczną eliminację jak pierwszą wygrał Irlandczyk James Deane, zespołowy partner naszego rodaka.

Broniszewski obrócony w Blancpain GT Series Endurance Cup

Michał Broniszewski zaliczył nieudany występ w drugiej tegorocznej rundzie Blancpain GT Series Endurance Cup - 3-godzinnym wyścigu na Silverstone.

Kierowca Ferrari 488 GT3 szwajcarskiego zespołu Kessel Racing zajął 44., przedostatnie miejsce w klasie Pro-AM Cup, jak i ogólnie. Na początku zawodów został obrócony przez Stephane Richelmiego w Audi R8 LMS. Wylądował w żwirze i wrócił na tor z uszkodzonym kołem, a także dwoma okrążeniami straty. Rywala ukarano za kolizję.Śmiechowski ponownie szósty w ELMS

Jakub Śmiechowski wspólnie z niemieckim zmiennikiem Martinem Hippe zajął 6. miejsce w klasie LMP3 i 16. ogólnie w drugiej tegorocznej rundzie European Le Mans Series - 4-godzinnym wyścigu na Monzy.

Załoga Ligiera JS P3 polskiego zespołu Inter Europol Competition uplasowała się dokładnie na tych samych pozycjach, co podczas inauguracji sezonu.Śmiechowski miał nieudany start i spadł na 33. lokatę, ale potem odrabiał straty. Hippe narzekał na problemy techniczne z samochodem. Między innymi przejął wóz od Polaka bez prawego lusterka wstecznego (które samo odpadło), ale najbardziej utrudniły mu życie kłopoty ze wspomaganiem kierownicy.

Kaczmarski znowu 19. w WRX

Martin Kaczmarski zajął 19. miejsce w trzecim występie w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata.

Kierowca Forda Fiesty ST RX tym samym wciąż czeka na pierwszy w karierze awans do półfinałów.Kaczmarski uplasował się w belgijskim Mettet na tej samej pozycji co podczas swojego debiutanckiego startu w WRX.

Kisiel ponownie dwukrotnie szósty w Lamborghini Super Trofeo Europe

Na Silverstone poza Broniszewskim ścigał się również m. in. Jan Kisiel - w Lamborghini Super Trofeo Europe.

Były mistrz Audi Sport TT Cup występował z nowym zmiennikiem - byłym wicemistrzem brytyjskiej Formuły 4, byłym kierowcą serii GP3 i aktualnym wiceliderem Brytyjskich Mistrzostw GT - Walijczykiem Sebem Morrisem.

Kisiel błysnął najlepszym czasem na treningu, a Morris popisał się drugim wynikiem w kwalifikacjach, ale w wyścigach jak na inaugurację sezonu nasz rodak dwukrotnie był 6.W pierwszych zawodach Morris słabo ruszył z wywalczonej przez siebie pozycji startowej.

Drugie Kisiel rozpoczynał tylko z ósmego pola, ale od razu awansował na piątą lokatę. Lecz potem dał się wyprzedzić dwóm rywalom. Dodatkowo Morris dostał karę przejazdu przez aleję serwisową za przekroczenie w niej prędkości.

W Lamborghini Super Trofeo Europe znowu wystąpiło także kilku innych Polaków. Z reszty biało-czerwonych kolejny raz najlepiej radził sobie duet Andrzej Lewandowski / Teodor Myszkowski.Lewandowski wygrał drugie kwalifikacje w klasie Am i razem z Myszkowskim triumfował w drugim wyścigu w swojej kategorii. W pierwszych zawodach z kolei stanęli na drugim stopniu podium. W klasyfikacji łącznej sobotniego wyścigu zajęli 11. miejsce, w niedzielę zostali sklasyfikowani na 8. pozycji.

Pankiewicz dalej bez punktów w Formule Renault 2.0 Eurocup

Na Silverstone startowała też Julia Pankiewicz - w drugiej eliminacji sezonu Formuły Renault 2.0 Eurocup.Niestety, Polka pozostaje z zerowym dorobkiem punktowym. W pierwszym wyścigu zajęła 20. miejsce, w drugim 23.