Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Ekstrom blisko trzeciego mistrzostwa w DTM
DTM

Minionego weekendu poza Rajdowymi Mistrzostwami Polski Samochodów Terenowych, indywidualnymi mistrzostwami świata w jeździe na żużlu i żużlową PGE Ekstraligą startowała również między innymi niemiecka seria wyścigowa samochodów turystycznych Deutsche Tourenwagen Masters. Jest już blisko rozstrzygnięcia, kto wygra ją tego roku. Na austriackim torze Red Bull Ring rozegrano przedostatnią rundę sezonu. Bez wycofanego niedawno balastu dla samochodów dominowało Audi.

W obydwu sesjach kwalifikacyjnych najszybszy był Jamie Green. Brytyjczyk także prowadził przez większość obu wyścigów, ale ostatecznie nie wygrał żadnego. W sobotę został wyprzedzony cztery okrążenia przed metą przez lidera klasyfikacji generalnej Mattiasa Ekstroma.

skrót pierwszego wyścigu

Z kolei w niedzielę pod koniec zawodów Greenowi zepsuł się samochód. W ten sposób triumfował Rene Rast.

skrót drugiego wyścigu

Przed finałem sezonu na Hockenheimringu przewaga Ekstroma w tabeli łącznej wzrosła do 21 punktów. Jego najgroźniejszy rywal do tytułu to Rast. Matematyczne szanse na mistrzostwo mają jeszcze Green, Mike Rockenfeller i najlepsi kierowcy BMW oraz Mercedesa - odpowiednio broniący tytułu Marco Wittmann i Lucas Auer.
Auer spadł w Austrii z drugiego na szóste miejsce w generalce, ponieważ zdobył tylko 4 oczka.

Marquez ucieka Dovizioso w MotoGP

W MotoGP ważny krok w stronę mistrzostwa zrobił Marc Marquez. Urzędujący czempion wygrał GP Aragonii i odskoczył na 16 punktów Andrei Dovizioso, z którym wcześniej był na równi.

skrót Grand Prix

Marquez znowu wywrócił się w kwalifikacjach i startował z piątego pola, ale objął prowadzenie po 2/3 wyścigu.Honda świętowała dublet - drugi finiszował Dani Pedrosa. Najniższy stopień podium przypadł Jorge Lorenzo, który prowadził przez pierwsze 15 okrążeń.

Tymczasem Dovizioso był tylko 7.

Z pole position kolejny raz ruszył Maverick Vinales, lecz ponownie ukończył zawody na 4. pozycji.Na 5. miejscu uplasował się drugi reprezentant Yamahy - Valentino Rossi. 24 dni po tym, jak złamał nogę. Słynny Włoch zaimponował jeszcze bardziej w czasówce. Wywalczył w niej trzecie pole.

GP Aragonii - grid girls

Kartingowi Mistrzowie Świata

Brytyjczycy Danny Keirle i Dexter Patterson zostali kartingowymi mistrzami świata, odpowiednio w kategoriach OK oraz OK Junior. Wygrali zawody na domowym torze PF International.

Pecha miał Karol Basz, który nie awansował do finałowych zmagań. Więcej o występie mistrza świata kategorii KF z 2015 roku w podsumowaniu startów Polaków.

Finał WSMP na Torze Poznań

Na Torze Poznań przy zmiennej pogodzie rozegrano ostatnie rundy Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

W mistrzowskiej klasie D4+3500 po tytuł sięgnął Jędrzej Szcześniak. Kierowca Porsche 911 GT3 Cup wygrał obydwa ostatnie zawody sezonu.Autobus szkolny na torze

Na koniec kuriozalna sytuacja w wyścigu Amerykańskiej Formuły 4 na torze Circuit of the Americas. Zawody przerwano, bo... niespodziewanie dołączył do nich autobus szkolny.

Dlaczego doszło do incydentu? Okoliczności są niejasne. W autobusie nie było pasażerów.

Kiedyś pisaliśmy o tym, jak w Japonii specjalnie wypuszcza się na tor obok samochodów wyścigowych wycieczkowe autobusy z fanami, ale tutaj nie planowano niczego takiego.