Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie weekendu w motorsporcie: IndyCar ma nowego mistrza
IndyCar
Minionego weekendu doszło do zmiany na tronie IndyCar. Nowym mistrzem najważniejszej serii wyścigowej jednomiejscowych bolidów w Stanach Zjednoczonych został Simon Pagenaud z Francji.

As zespołu Penske zdominował cały sezon i finałowe, podwójnie punktowane zawody na torze Sonoma Raceway. Po starcie z pole position odniósł w nich piąte tegoroczne zwycięstwo.
IndyCarIndyCar
Jedyny rywal 32-latka do tytułu - czempion sprzed dwóch lat, a zarazem jego partner z teamu Will Power - podążał wczoraj jako drugi, ale przed półmetkiem zmagań został pogrążony przez problem z bolidem.

Pagenaud zgromadził łącznie 655 punktów, o 123 więcej niż Power. Ustępujący mistrz Scott Dixon zajął 6. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Pagenaud jeździ regularnie w IndyCar od czterech lat. Ma na koncie jeszcze między innymi mistrzostwo American Le Mans Series, czy drugie miejsce w 24-godzinnym wyścigu Le Mans (zdobyte z Peugeotem).

IndyCar - skrót wyścigu na Sonoma Raceway

Kolejna wygrana Porsche w Długodystansowych Mistrzostwach Świata

Porsche broniące tytułu w Długodystansowych Mistrzostwach Świata (World Endurance Championship), odniosło w nich następny triumf.

Niemiecki producent zwyciężył na torze Circuit of the Americas w Stanach Zjednoczonych i była to jego piąta wygrana na sześć dotąd rozegranych wyścigów sezonu 2016.

Na najwyższym stopniu podium stanęła trzeci raz z rzędu mistrzowska załoga - Mark Webber, Timo Bernhard i Brendon Hartley. Mimo tego w klasyfikacji generalnej Australijczyk, Niemiec oraz Nowozelandczyk wciąż mają dużą stratę do liderów, Marca Lieba, Neela Janiego i Romaina Dumasa z drugiego Porsche 919 Hybrid. Pomiędzy nimi plasują się jeszcze dwie załogi - jedna Audi i jedna Toyoty.
Długodystansowe Mistrzostwa ŚwiataDługodystansowe Mistrzostwa Świata
Porsche pokonało siostrzaną markę Audi szczęśliwie. Pomogła neutralizacja zarządzona w świetnym momencie dla późniejszych zwycięzców.

Audi, które zdominowało kwalifikacje, miało dodatkowo inne problemy w 6-godzinnym wyścigu. Jeden prototyp z czterema przeplatającymi się pierścieniami na nosie w rękach Benoita Treluyera zderzył się z dublowanym Fordem GT, drugi poniósł straty przez usterkę elektryki.
W kategorii LMP2 wygrali czwarty raz w sezonie Nicolas Lapierre, Gustavo Menezes i Stephane Richelmi z zespołu Signatech Alpine. W GTE Pro i GTE Am zwycięstwa odniosły wozy Astona Martina. W pierwszej z wymienionych klas najlepsi byli Nicki Thiim i Marco Sorensen, w drugiej Paul Dalla Lana, Pedro Lamy i Mathias Lauda (syn 3-krotnego mistrza świata Formuły 1 Nikiego Laudy).

Długodystansowe Mistrzostwa Świata - skrót wyścigu na Circuit of the Americas

Ekstrom odzyskuje inicjatywę w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata

Mattias Ekstrom startujący jednocześnie w DTM i Rallycrossowych Mistrzostwach Świata, odzyskał w tej drugiej serii fotel lidera klasyfikacji generalnej.
Rallycrossowe Mistrzostwa ŚwiataRallycrossowe Mistrzostwa Świata
Szwed wygrał za sterami swojego Audi S1 eliminację na torze Barcelona-Catalunya i wyprzedził w punktacji mistrza Pettera Solberga (Citroen DS3), który odpadł w pierwszym półfinale, razem z Sebastienem Loebem (Peugeot 208).

Obok Ekstroma na podium w Hiszpanii stanęli Timmy Hansen (Peugeot 208) oraz Timur Timercjanow (Ford Fiesta). Ten ostatni skorzystał na wykluczeniu z wyników finału Johana Kristofferssona (Volkswagen Polo). Szwed został ukarany za dotknięcie Rosjanina i wypchnięcie go z toru na ostatnim okrążeniu.

Ekstrom ma teraz 10 oczek przewagi nad Solbergiem, na trzy rundy przed końcem sezonu.

Rallycrossowe Mistrzostwa Świata - skrót finałowego wyścigu na Barcelona-Catalunya

Pozostałe wiadomości

Nikola Miljkovic został najmłodszym w historii mistrzem Europy w wyścigach górskich. 21-letni Serb wygrał kategorię I za sterami Mitsubishi Lancera Evo IX.

Na Circuit of the Americas poza eliminacją WEC rozegrano jeszcze przedostatnią rundę tamtejszej serii wyścigowej sportowych samochodów IMSA WeatherTech SportsCar Championship. Niespełna trzygodzinne zawody o nazwie Lone Star Le Mans obfitowały w dramaty i zakończyły się zwycięstwem braci Ricky'ego oraz Jordana Taylorów w Corvette DP.